Jako społeczeństwo informatyczne jesteśmy bardzo podatni na ataki hakerów
- Przestępcy wykorzystują luki w systemach IT do czasu ich naprawienia, ale na razie cyberprzestępcy są zawsze o krok lub dwa przed twórcami oprogramowania. Dopóki ktoś nie zgłosi strat, taka "łatka" informatyczna, nie zostaje wypuszczona na rynek - powiedział dr inż. Igor Protasowicki, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego w audycji "Temat dnia" w Polskim Radiu 24.
2024-08-29, 15:35
Lotnisko w holenderskim Eindhoven wstrzymało wczoraj wszystkie loty z powodu awarii systemu komputerowego. Nie podano na razie godziny uruchomienia systemu oraz portu lotniczego.
Zaskakująca awaria lotniska
Wszystkie samoloty mające lądować w Eindhoven przed południem skierowano na inne lotniska. Część linii lotniczych odwołało loty całkowicie. Ruch lotniczy ma zostać przywrócony około godziny 17.00
Jednocześnie awarie systemów komputerowych zgłoszono w przypadku kilku agencji rządowych. Nie działają również rządowe usługi online.
Kłopoty miała między innymi holenderska Straż Przybrzeżna oraz Straż Graniczna, które zgłosiły problemy z liniami telefonicznymi oraz usługami internetowymi. Obywatele nie mogą również korzystać z systemu online pozwalającego na dostęp do usług medycznych. Awaria nie zakłóciła działania medycznego systemu ratunkowego.
REKLAMA
Posłuchaj
- Nie możemy wykluczyć ataku hakerów, ale w przypadku systemów wrażliwych, takich jakie są na lotniskach te systemy informatyczne są zabezpieczane w sposób najlepszy jaki jest możliwy. Jeżeli w przypadku lotniska doszło do awarii, gdzie indziej w instytucji centralnej jakim jest resort obrony, to mogła to być albo poważna sytuacja zagrożenia ze strony hakerów, albo przypadek awarii systemów IT- tłumaczył dr inż. Igor Protasowicki.
Przypomniał także, że jeśli chodzi o statystyki takich zdarzeń, to problemem nr. 2 są błędy ludzkie, a powodem nr. 1 są jednak awarie sprzętu informatycznego. Awaria w lipcu systemów Microsoftu sparaliżowała systemy komputerowe globu, ale koncern już to naprawił, oferując specjalną informatyczną "łatkę" w swoim oprogramowaniu.
Z pewnymi aktualizacjami warto poczekać?
- Trzeba rozdzielić aktualizację od producentów IT, na dwie kategorie. Pierwsza z nich to aktualizacje ogólne, zwłaszcza te dotyczące bezpieczeństwa. Dlatego zalecam aby je pobierać niezwłocznie dla naszego systemu stacjonarnego i mobilnego. Ale w przypadku innych czasami warto poczekać tydzień lub nawet dwa, bo dopiero po jakimś czasie ujawnią się ich błędy, a my je potem pobierzemy już bez tych niedoróbek informatycznych - radził dr inż. Igor Protasowicki.
REKLAMA
- Cyberprzestępcy wykorzystują błędy w systemach IT. Nieprzypadkowo w informatyce jest nawet takie pojęcie jak "luka dnia zerowego", które dotyczy okresu od daty wypuszczenia na rynek do czasu kiedy dziury w systemie IT zostaną wykryte i naprawione. Dla hakerów dane o nas są bezcennym towarem, który zawsze znajdzie nabywców. Dlatego trzeba być czujnym, gdy dostajemy dziwne telefony, e-maile. Każde nietypowe zachowanie ze strony np. banku, powinny obudzić naszą czujność. Warto w celach prewencyjnych zastrzegać numer Pesel, aby nie próbowano wyłudzać kredytów na nasze dane - wyjaśniał gość audycji "Temat dnia".
****
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Jakub Wolny
Gość: dr inż. Igor Protasowicki (ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego)
Data emisji: 29.08.2024
Godzina emisji: 15:08
REKLAMA
PR24/sw
REKLAMA