Pies, Kot i Człowiek- psychologia zwierząt

Ludzie dzielą się na tych, który kochają psy i na tych, którzy wolą koty. Każde ze zwierząt ma swój osobisty charakter, niektórzy nawet twierdzą, że są one mądrzejsze od ludzi, ale czy tak jest na prawdę? Gościem Ewy Worobiec był prof. Wojciech Pisula, psycholog zwierząt.

2013-02-15, 12:39

Pies, Kot i Człowiek- psychologia zwierząt

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Każdy z nas zna różnice i odwieczną walkę psa i kota. O tym z czego wynikają antagonizmy między charakterem tych zwierząt na antenie Polskiego Radia 24 opowiadał psycholog zwierząt prof. Wojciech Pisula:
- po pierwsze  trochę inne mechanizmy powodowały, że zwierzęta te przystosowały się do życia wśród ludzi. Historia udomowienia psa jest dłuższa i inna była relacja człowieka do psa, dlatego między innymi pies cechuje się niezwykłą zdolnością rozumienia zachowania człowieka. Z kolei koty  są bardziej autonomiczne w swoim zachowaniu, kot stawia wyższe wymagania opiekunowi pod kątem analizowania i rozumienia zachowania samego zwierzęcia, natomiast pies wykazuje większą gotowość do dostosowania się do zachowań człowieka.

''

To czy wolimy bardziej koty, czy psy często jest spowodowane doświadczeniami z dzieciństwa. Jeżeli ktoś otrzymał pierwsze doświadczenie miłości zwierzęcej od kota, będzie miłośnikiem tego zwierzęcia, z kolei, jeżeli ktoś tego samego doświadczył najpierw od psa, zostanie fanem psów.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej