Sportowa szansa dla niepełnosprawnych intelektualnie

Osoby niepełnosprawne intelektualnie są często wykluczane z ram społeczeństwa. Różne akcje i programy dążą do aktywizacji tych osób w życiu publicznym, a także do zmiany nastawienia społeczeństwa do tej grupy wykluczonych.

2013-04-22, 20:28

Sportowa szansa dla niepełnosprawnych intelektualnie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Flickr/Lovin' Scoopful

Posłuchaj

O olimpiadach specjalnych mówią Anna Kozak-Zapała i Małgorzata Topczewska
+
Dodaj do playlisty

Od wielu lat inicjatywy te podejmuje organizacja Olimpiady Specjalne Polska. O idei, misji, celach i wybranych programach ruchu opowiadają jego przedstawicielki – Anna Kozak-Zapała i Małgorzata Topczewska.  

Olimpiady Specjalne  umożliwiają pozwalają niepełnosprawnym intelektualnie uczestniczyć w zajęciach, zawodach i obozach sportowych. Organizatorzy pomagają też rodzinom tych osób, informując o możliwości uczestnictwa w treningach i zawodach. Udzielają także dodatkowego wsparcia.
- Olimpiady Specjalne to organizacja sportowa dla osób z niepełnoprawnością intelektualną. Misją olimpiad jest organizowanie zajęć, treningów sportowych, zawodów sportowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. To główne kryterium uczestniczenia w działaniach naszego ruchu – powiedziała Małgorzata Topczewska.
Polska jest jednym z krajów, w których uczestnicy Olimpiad Specjalnych osiągają dużo lepsze wyniki niż sportowcy, którzy są w pełni sprawni.
- Mamy mnóstwo medalistów na wielu szczeblach, począwszy od zawodów regionalnych po światowe igrzyska zimowe i letnie. Jest to szeroka gama dyscyplin sportowych i zawodnicy z naszego kraju osiągają bardzo dobre wyniki – mówiła Anna Kozak-Zapała.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej