Emerytura po 70-tce?!

Ze względu na pogarszającą się sytuację demograficzną w Polsce, w perspektywie najbliższych lat należy liczyć się z podniesieniem wieku emerytalnego nawet do 75 roku życia.

2014-02-24, 11:52

Emerytura po 70-tce?!
. Foto: flickr/SPH

Posłuchaj

24.02.14 Profesor Irena Kotowska: „Nie ma katastrofy demograficznej (…)”
+
Dodaj do playlisty

Według danych Eurostatu w 2020 roku osoby po 60. roku życia będą stanowić blisko ¼ ludności Polski. Z jednej strony żyjemy coraz dłużej, z drugiej rodzi się w Polsce coraz mniej dzieci. Pod względem poziomu dzietności Polska plasuje się na szarym końcu w Europie.

Na efekty możemy liczyć prowadząc systematyczne działania

Szansę na zażegnanie kryzysu demograficznego rząd dostrzega w prowadzeniu aktywnej polityki prorodzinnej.

prof.
prof. Irena Kotowska, foto: PR24/PJ

– Najważniejsze jest to, żeby zrozumieć, że na efekty możemy liczyć prowadząc systematyczne określone działania. Nie da się wprowadzać rozwiązań w zależności od poglądów określonej grupy, która akurat sprawuje władzę w Polsce. Potrzeba porozumienia ponad podziałami politycznymi w kwestii znalezienia środków, wspierania rodziców w powoływaniu do życia kolejnych pokoleń – mówiła w PR24 profesor Irena Kotowska, kierownik Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

REKLAMA

Optymalnym rozwiązaniem nie są również stale pojawiające się polityczne pomysły w rodzaju kilkaset złotych na dziecko.

– Bezpośrednie transfery finansowe nie wystarczą. Przykłady innych krajów wskazują na to, że konieczne są przede wszystkim inwestycje w usługi edukacyjno – opiekuńcze. Potrzeba takich rozwiązań, które sprawią, że rodzicielstwo, a przede wszystkim macierzyństwo nie przeszkadza rodzicom w pozyskiwaniu dochodów.  Zaproponowanie – jak w 2004 roku becikowego – to za mało. Potrzeba szerszej perspektywy – powiedziała Gość PR24.

Nie ma katastrofy demograficznej

Według profesor  Ireny Kotowskiej opinie o katastrofie demograficznej w Polsce są przesadzone.

– Nie ma katastrofy demograficznej. Na pewno są głębokie zmiany demograficzne. Zmiany te definiują inne warunki  naszego rozwoju. Nie można nazwać kryzysem sytuacji, kiedy coraz więcej osób dożywa coraz dłuższego wieku w dobrym zdrowiu. Niepokoi natomiast luka w realizacji pragnień rodzicielskich. Trzeba na tę lukę oddziaływać.

REKLAMA

Trudna sytuacja demograficzna jest jednak faktem i w najbliższych latach rządzący nie uciekną przed podejmowaniem trudnych, systemowych decyzji.

PR24/RŚ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej