more_horiz

Konkubinat i co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 11:18
Coraz mniej Polaków decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku na małżeństwo zdecydowało się najmniej ludzi od 1945 roku. Czy nadchodzi era konkubinatu?
Audio
  • 27.02.14 Michał Wochnik i Paweł Woliński: „Nie można rozpatrywać konkubinatu w kategorii opłacalności (…)”
Konkubinat i co dalej?
Foto: flickr/ World Bank Photo Collection

„Keep calm and don’t kocia łapa” – to akcja Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, która ma na celu odwrócenie tego trendu. Kampania ma zachęcić młodych ludzi do zawierania małżeństw.

Zdaniem Pawła Wolińskiego, prezesa Fundacji „Mama i Tata”, zjawisko zawierania coraz mniejszej liczby ślubów przez młodych ludzi nie jest groźne.

- Patrząc na to zjawisko w makroskali, to tylko 2 procent ludności kraju jest w konkubinacie. Ponad 60 procent dorosłych Polaków żyje w związkach małżeńskich.  Młodzi ludzie nadal w przeważającej większości dążą do zawarcia małżeństwa – ocenił Gość PR24.

Konkubinat a dziedziczenie

Nieformalny związek nastręcza pewnych trudności w życiu codziennym. Kłopotliwe może być uzyskiwanie wiedzy o stanie zdrowia partnera czy dziedziczenie.

- Nie można rozpatrywać konkubinatu w kategorii opłacalności. Konkubinat na etapie pary mieszkającej razem i wspólnie wychowującej dziecko, może sprawiać pewne trudności. Wiąże się to z dziedziczeniem, opieką nad potomstwem i świadczeniami alimentacyjnymi – dodał Michał Wochnik, adwokat.

Pozorna łatwość

Związek małżeński, w przypadku rozstania, kończy się rozwodem. Przerwanie nieformalnego związku wiąże się jedynie z decyzją partnerów. Jednak w takiej sytuacji kwestie dotyczące opieki nad dzieckiem mogą  być trudne do uregulowania.

- Kiedy dochodzi do rozstania w nieformalnym zwiazku, procedura jest prostsza. Jednak tylko pozornie. O ile sam fakt rozejścia się jest łatwiejszy – nie ma sprawy rozwodowej – to sposób regulacji spraw między stronami może nastręczać pewnych trudności – powiedział Michał Wochnik.

PR24/MP

Zobacz więcej na temat: Kobiety mojego życia prawo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem