Rok Jana Karskiego

Dzięki bohaterskiej działalności Jana Karskiego świat usłyszał o zbrodniach holokaustu. Z okazji obchodów jego roku, Muzeum Historii Polski przygotowało specjalną ofertę edukacyjną dla uczniów i nauczycieli.

2014-02-27, 17:34

Rok Jana Karskiego
. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

27.02.14 Gabriela Sierocińska-Dec: „Młodzież jest wymagająca. Żeby do niej dotrzeć, potrzebny jest odpowiedni język (…)”
+
Dodaj do playlisty

Jan Karski, pełniąc funkcję emisariusza, informował zachód o działaniach Polskiego Podziemia, a także o  sytuacji ludności żydowskiej na ziemiach okupowanych. W ramach oferty edukacyjnej Muzeum Historii Polski przygotowało pakiet edukacyjny zatytułowany „Jan Karski, niedokończona misja”,  który przedstawia życiorys i działalność Jana Karskiego, a także szereg dokumentów historycznych i komentarzy.

- Karski miał poczucie, że jego misja nie została dokończona, ponieważ nie przyniosła takiego efektu jak by chciał. Jego relacje nie zatrzymały zagłady. Dość długo borykał się z wyrzutami, że być może nie zrobił wszystkiego, co mógł. My chcemy pokazać, że jego misja miała efekt i warto mówić o tym, co zrobił. Jest on człowiekiem, o którym nie można zapomnieć – powiedziała w PR24 Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski.

Historia to nie tylko podręcznik

Muzeum oferuje również lekcje dla uczniów szkół warszawskich związane z postacią Jana Karskiego, Polskim Państwem Podziemnym, sytuacją ludności żydowskiej podczas okupacji i postawach Polaków wobec Żydów. Dla nauczycieli przygotowano bezpłatne warsztaty edukacyjne.

- Młodzi ludzie reagują z dużym zainteresowaniem, bo los Jana Karskiego jest jak scenariusz filmu przygodowego. To, jakimi drogami przedostawał się na zachód, jakich forteli używał, aby wyjechać z Polski, jak został aresztowany i odbity z więzienia przyciąga uwagę młodzieży. Te elementy sensacyjne są doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o rzeczach poważnych – podkreślała Gabriela Sierocińska-Dec, Gość PR24.

REKLAMA

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej