Wielkanocne symbole i zwyczaje

2014-04-18, 10:37

Wielkanocne symbole i zwyczaje
. Foto: flickr/Magic Madzik

Święta wielkanocne mają barwną i bogatą tradycję, która sięga wielu wieków wstecz. Największą popularnością cieszą się pisanki, które stanowią najbardziej charakterystyczny symbol Wielkanocy.

Posłuchaj

18.04.14 Zuzanna Grębecka „W świętach wielkanocnych uniwersalność przeplata się z lokalnością (…)”
+
Dodaj do playlisty

Pisanki w swoich wszystkich barwach i zdobieniach są „flagowym” symbolem świąt Wielkanocy. Nie należy jednak zapominać o innych, równie ważnych symbolach i zwyczajach, które na dobre wpisały się w polską tradycję świąteczną. Jednak to malowane jajka na zawsze pozostaną w centrum uwagi.

Wielkie sprzątanie

Jednym ze zwyczajów, który niekoniecznie zyskuje sympatię wszystkich, są przedświąteczne porządki.

– Porządki są symbolicznym wypędzaniem zimy, a także związanych z nią złych mocy. Jest to także metaforyczne przygotowanie miejsca na nadchodzący nowy okres wegetacyjny. To nie tylko sprzątanie dla czystości, ale także porządkowanie życia – wyjaśniała w PR24 Zuzanna Grębecka z Instytutu Kultury Polskiej UW.

Nasze polskie, niepowtarzalne zwyczaje

Co kraj, to obyczaj i nie inaczej jest w przypadku Wielkanocy. Wiele tradycji jest wspólnych pod każdą szerokością geograficzną, ale pewne zwyczaje są charakterystyczne jedynie dla konkretnego państwa.

– Święconka jest taka bardzo nasza. Polskie są także mazurki i to do tego stopnia, że specjaliści zastanawiają się, skąd się one wzięły. Uniwersalne są natomiast jajka, a zwłaszcza kolor czerwony obecny na pisance. W świętach wielkanocnych uniwersalność przeplata się z lokalnością – mówiła Gość PR24 .

Jajko świata

W czasie Wielkanocy tradycje chrześcijańskie przeplatają się ze zwyczajami pogańskimi. Najpopularniejsze na wielkanocnym stole jajko wywodzi się właśnie z symboliki niechrześcijańskiej.

– Jajko jest zdecydowanie przedchrześcijańskie i towarzyszy obrzędom, w których mamy do czynienia ze spotkaniem z umarłymi, ale powracającymi. Chodzi o umieranie i odradzanie się życia. Jajko znamy od starożytnego Egiptu, przez Grecję, aż do przedchrześcijańskiej Polski. Jajka malowane są na czerwono, co symbolizuje krew, czyli esencję życia – tłumaczyła Zuzanna Grębecka .

Tradycji i zwyczajów wielkanocnych jest wiele. Kojarzą się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami. Nie należy jednak zapominać, że najważniejsze uroczystości odbywają się w kościele, a nie przy stole.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

Wróć do strony głównej