Chroń dane osobowe

Ujawnienie niektórych informacji może spowodować ogromne straty w obronności, bezpieczeństwie gospodarczym i polityce zagranicznej naszego państwa.

2014-05-27, 15:44

Chroń dane osobowe
27.05.14 Tadeusz Koczkowski „Każdy z nas jest nosicielem danych wrażliwych, intymnych (…)”

Posłuchaj

27.05.14 Tadeusz Koczkowski „Każdy z nas jest nosicielem danych wrażliwych, intymnych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Dostęp do poufnych danych i informacji mają osoby, które przeszły procedury sprawdzenia i uzyskały poświadczenie bezpieczeństwa osobowego. W Polsce ochronę informacji niejawnych reguluje Ustawa z 5 sierpnia 2010 roku.

Tajemnice przedsiębiorstw

Wprowadzona ustawa precyzuje zadania i obowiązki, ustala procedury, zakazy i nakazy. Inaczej wygląda to w sytuacji ochrony informacji biznesowych stanowiących tajemnice przedsiębiorstwa.

- Przedsiębiorcy mają pełną dowolność, jeśli chodzi o prawo do ochrony informacji dotyczących ich firm. Dotyczy to głównie danych, których przedsiębiorca nie chce ujawniać na zewnątrz. Najczęściej właściciele firm utajniają informacje na temat nowych projektów, stosowanych technologii i planów – powiedział Tadeusz Koczkowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych.

Wrażliwe dane

Imię, pesel czy data urodzenia to dane osobowe, które ułatwiają rozpoznanie określonej osoby. Przy wypełnianiu anonimowych ankiet czy formularzy internetowych nie musimy udzielać takich informacji, jeśli nie chcemy.

REKLAMA

- Każdy z nas jest nosicielem danych wrażliwych, intymnych. Żaden przedsiębiorca, w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, nie ma prawa pytać przyszłego pracownika na przykład o stan zdrowia, poglądy polityczne czy orientację seksualną – dodał Tadeusz Koczkowski.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej