O nadciśnieniu i nie tylko
Expose premier Kopacz budzi żywe dyskusje także w środowisku medycznym, a w szczególności punkty dotyczące polityki zdrowotnej. Lekarze zwracają uwagę na zapowiedź powstania Instytutu Geriatrii oraz walki ze „śmieciowym jedzeniem”, które prowadzi do otyłości będącej jedną z głównych przyczyn nadciśnienia.
2014-10-01, 21:04
Posłuchaj
Sporo miejsca w swoim expose premier Kopacz poświęciła problemom ludzi starszych i zapowiedziała powstanie Instytutu Geriatrii, a także sieci dziennych domów opieki społecznej. Prof. Zbigniew Gaciong wskazywał na antenie Polskiego Radia 24, że na świecie istnieją już modele opieki nad ludźmi w podeszłym wieku i należy się im przyjrzeć.
– Większość rzeczy została już wymyślona, a zwłaszcza rozwiązania tych problemów, z którymi obecnie się borykamy. Nigdzie geriatra nie jest lekarzem, który zajmuje się pacjentem tylko z tytułu wieku. Jest on specjalistą, który posiada wiedzę i umiejętności dotyczące szczególnych problemów związanych z podeszłym wiekiem. Jeśli na świecie istnieją oddziały geriatryczne, to zajmują sie one pacjentami z demencją – wyjaśniał krajowy konsultant w dziedzinie hipertensjologii.
Walka ze „śmieciowym jedzeniem”
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała walkę z obecnością w szkołach tzw. „śmieciowego jedzenia”. Produkty tego typu mają niekorzystny wpływ na zdrowie dzieci i młodzieży. Wedle najnowszych danych 19 proc. młodych ludzi w Polsce ma otyłość, a stąd prosta droga do różnych schorzeń, w tym nadciśnienia tętniczego.
– Lista chorób związanych z otyłością obejmuje kilkadziesiąt schorzeń. Jeśli większość ludzi słyszała, że cukrzyca i nadciśnienie tętnicze to powikłania wynikające z otyłości, to musi wiedzieć, że szereg częstych nowotworów jest związanych z otyłością – mówił prof. Zbigniew Gaciong.
REKLAMA
Epidemia nadciśnienia
Na nadciśnienie tętnicze choruje w Polsce ponad 10 milionów osób. Przyjmuje się, że schorzenie występuje, gdy ciśnienie krwi pacjenta osiąga poziom co najmniej 140/90.
– Wysokość ciśnienia jest najlepszym wskaźnikiem ryzyka tego, co może stać się w przyszłości, czyli wystąpienia powikłań, a także mówi jakiego stopnia szkody mamy już w organizmie. Zanim ujawnią się choroby związane z nadciśnieniem, to najpierw dochodzi do zmian w narządach – tłumaczył Gość PR24.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Henryka Szrubarza!
PR24/GM
REKLAMA
REKLAMA