X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Muzykoterapeutka o pozytywnych właściwościach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 18:36
Wsparcie w walce ze stresem i depresją, a także sposób na wyciszenie się i odnalezienie harmonii ducha. Wpływ muzyki na funkcjonowanie człowieka ma wiele wymiarów. W Polskim Radiu 24 Anna Sikorska, terapeutka dźwiękiem, opowiedziała o zaletach muzyki i jej oddziaływaniu na nasze zdrowie.
Audio
  • 01.08.2015 Anna Sikorska: „Bardzo wiele elementów muzyki wpływa na to, jak ją odbieramy (…)”.
Anna Sikorska przy pomocy swoich instrumentów prowadzi specjalne terapie dla osób zmagających się m.in. z depresją, nerwicą i schizofrenią.
Anna Sikorska przy pomocy swoich instrumentów prowadzi specjalne terapie dla osób zmagających się m.in. z depresją, nerwicą i schizofrenią. Foto: PR24/MR

Muzyka towarzyszy nam w wielu sytuacjach życia codziennego. Często zapominamy, że służy ona nie tylko rozrywce, ale że może mieć niebagatelne znaczenie w walce z różnymi emocjonalnymi obciążeniami. Muzyka uspokaja oraz rozluźnia.

– Przykładem utworów, które w bardzo pozytywny sposób wpływają na nasze funkcjonowanie jest muzyka klasyczna. Dźwięki skomponowane przez Mozarta, Bacha, czy Beethovena mają najlepsze działanie. Składają się na to m.in. stabilny rytm, który daje poczucie bezpieczeństwa, wysokie tony umożliwiające lepszą koncentrację, a także niższe dźwięki dające możliwość odprężenia się i wejścia w stan relaksacji – powiedziała Anna Sikorska.

Szczególne właściwości ma muzyka, która pochodzi ze specjalnych instrumentów wytwarzających tony, które w wyjątkowy sposób potrafią wprowadzić słuchającego w nastrój spokoju i odprężenia. Przykładem są tzw. dzwonki wietrzne Koshi.

– Instrumenty te produkowane są w Pirenejach. Wpływają, w zależności od rodzaju, na koncentrację i wyobraźnię. Potrafią również doskonale uspokajać, a także wprowadzać w stan melancholii – wyjaśniła rozmówczyni Polskiego Radia 24. 

Polskie Radio 24/db