more_horiz

Muzykoterapeutka o pozytywnych właściwościach muzyki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2015 18:36
Wsparcie w walce ze stresem i depresją, a także sposób na wyciszenie się i odnalezienie harmonii ducha. Wpływ muzyki na funkcjonowanie człowieka ma wiele wymiarów. W Polskim Radiu 24 Anna Sikorska, terapeutka dźwiękiem, opowiedziała o zaletach muzyki i jej oddziaływaniu na nasze zdrowie.
Audio
  • 01.08.2015 Anna Sikorska: „Bardzo wiele elementów muzyki wpływa na to, jak ją odbieramy (…)”.
Anna Sikorska przy pomocy swoich instrumentów prowadzi specjalne terapie dla osób zmagających się m.in. z depresją, nerwicą i schizofrenią.
Anna Sikorska przy pomocy swoich instrumentów prowadzi specjalne terapie dla osób zmagających się m.in. z depresją, nerwicą i schizofrenią. Foto: PR24/MR

Muzyka towarzyszy nam w wielu sytuacjach życia codziennego. Często zapominamy, że służy ona nie tylko rozrywce, ale że może mieć niebagatelne znaczenie w walce z różnymi emocjonalnymi obciążeniami. Muzyka uspokaja oraz rozluźnia.

– Przykładem utworów, które w bardzo pozytywny sposób wpływają na nasze funkcjonowanie jest muzyka klasyczna. Dźwięki skomponowane przez Mozarta, Bacha, czy Beethovena mają najlepsze działanie. Składają się na to m.in. stabilny rytm, który daje poczucie bezpieczeństwa, wysokie tony umożliwiające lepszą koncentrację, a także niższe dźwięki dające możliwość odprężenia się i wejścia w stan relaksacji – powiedziała Anna Sikorska.

Szczególne właściwości ma muzyka, która pochodzi ze specjalnych instrumentów wytwarzających tony, które w wyjątkowy sposób potrafią wprowadzić słuchającego w nastrój spokoju i odprężenia. Przykładem są tzw. dzwonki wietrzne Koshi.

– Instrumenty te produkowane są w Pirenejach. Wpływają, w zależności od rodzaju, na koncentrację i wyobraźnię. Potrafią również doskonale uspokajać, a także wprowadzać w stan melancholii – wyjaśniła rozmówczyni Polskiego Radia 24. 

Polskie Radio 24/db

Zobacz więcej na temat: kultura24

Zobacz także

Zobacz także