Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Tak o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” powiedział prezydent Lech Kaczyński.

2016-02-29, 21:28

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Wileńszczyzna, rok 1944, szefostwo 5. Wileńskiej Brygady AK. Pierwszy od lewej jej dowódca rtm. Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. Foto: archiwum Ośrodka „Karta”

O 9:15 w Debacie Poranka zastanowialiśmy się m.in. nad rolą takich świąt w budowaniu polityki historycznej państwa. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Łukasz Michalski, historyk Instytutu Pamięci Narodowej, Bartosz Machalica, politolog i historyk z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i ks. Jarosław Wąsowicz, historyk zaangażowany w budowę pomnika na cześć żołnierzy wyklętych w Pile.

W tym dniu odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i nominacji oficerskich. Po godz. 11:00 Polskie Radio 24 będzie transmitowało wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

O sprawie będą mówić komentatorzy: Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia i dr Łukasz Jasina z Muzeum Historii Polski.

Polskie Radio 24

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej