KE kwestionuje podatek handlowy
Komisja Europejska zakwestionuje podatek handlowy w naszym kraju. Polskie Radio nieoficjalnie dowiedziało się, że dokumentacja Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji jest już przygotowana. O skutkach tej decyzji rozmawiali w Pulsie Gospodarki Marcin Roszkowski (Instytut Jagielloński), Marek Kłoczko (Krajowa Izba Gospodarcza) i Rafał Sadoch (Dom Maklerski mBank).
2016-09-19, 11:48
Posłuchaj
Zdaniem Marka Kłoczko, podatek handlowy wzbudzał wiele kontrowersji już w Polsce w związku z czym decyzja Komisji Europejskiej nie jest zaskakująca. - Podobną drogę przeszli nasi bratankowie Węgrzy – zauważył Kłoczko. Zwrócił jednak uwagę, że „jest pewna różnica między polityką rządu węgierskiego a rządu polskiego”.
– Węgrzy zawsze, gdy mieli istotne uwagi ze strony KE, byli bardzo elastyczni. Orban grał ostro, ale wiedział, w którym momencie się cofnąć. Zobaczymy jaką grę będzie grał polski rząd – zastanawiał się Kłoczko.
Także Rafał Sadoch podkreślił, że można się było spodziewać takiej decyzji. – Musimy mieć świadomość jakie będą konsekwencje jeżeli podatek ten będzie musiał być zawieszony – zaznaczył Sadoch. Wyjaśnił, że rząd szacował wpływy podatku handlowego na blisko 2 mld zł.
Marcin Roszkowski podkreślił z kolei, że w ministerstwie finansów „była wiedza, że tego typu rozwiązania mogą być kwestionowane”. - Tego typu podatek obrotowy powinien zastąpić w całości CIT, a nie być uzupełnieniem CIT. – Jedna z dużych sieci handlowych założyła 400 czy 500 spółek celowych pod dostosowanie się pod nowe przepisy, które właśnie weszły w życie – przypomniał gość.
REKLAMA

W programie mowa była także m.in. o zakazie handlu w niedzielę.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
__________________
Data emisji: 19.09.16
Godzina emisji: 10:15
REKLAMA