Polacy na Syberii

2016-11-01, 15:30

Polacy na Syberii
"Niedziela w kopalni" Jacka Malczewskiego obrazuje los osób zesłanych na syberyjską katorgę. Foto: wikimedia/commons

Historia Polaków na Syberii sięga XVIII w. Jako pierwsi przymusowo trafili tam konfederaci barscy, potem zesłańcy po kolejnych zrywach niepodległościowych, po powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym i po rewolucji w 1905 roku. W 1940 roku w wyniku represji rozpoczęła się fala masowych deportacji Polaków z Kresów wschodnich. O Polakach, którzy trafili na Syberię mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.

Posłuchaj

1.11.16 Maciej Jastrzębski o Polakach na Syberi.
+
Dodaj do playlisty

Wywózki na Syberię dotknęły również żołnierzy II Korpusu generała Andersa. W głąb Rosji wywożono też członków Armii Krajowej z całymi rodzinami.

Jak podkreślił Maciej Jastrzębski, systematyczne wywózki Polaków na teren rosyjski rozpoczęły się pod koniec XVIII wieku. – W XIX wieku wywożono Polaków na północ czy południe Rosji po każdym zrywie niepodległościowym. Chciano by byli jak najdalej od swojej ojczyzny, by jak najwięcej naszych rodaków przeżyło cierpienie, utratę ojczyzny. Wielu z nich w tych trudnych warunkach traciło zdrowie i życie – podsumował Jastrzębski.

Wśród Polaków na Syberii są także dobrowolni przesiedleńcy. W 1910 roku w ramach reformy ministra Piora Stołypina Polacy z Zagłębia i Małopolski osiedlili się w okolicach Irkucka w Wierszynie.

Obecnie na Syberii mieszka około 60 tysięcy osób narodowości polskiej. Największe skupiska Polaków są w Irkucku, Jekaterynbugru, Nowosybirsku i Ułan-Ude.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

__________________

Data emisji: 1.11.16

Godzina emisji: 12:15

Polecane

Wróć do strony głównej