Smog nie tylko w stolicy. Czy rzeczywiście jesteśmy bezbronni?
- Raporty wydawane przez inspekcje ochrony środowiska pokazują, że przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza są w całej Polsce. Natomiast zgodnie z przepisami nie musimy być o smogu informowani – powiedział w Magazynie Samorządowym Paweł Szypulski z Greenpeace Polska. Gość odniósł się w programie m.in. do Warszawy, gdzie z powodu zagrożenia smogiem władze podjęły decyzję o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej.
2016-12-15, 13:36
Posłuchaj
Jak zaznaczył Paweł Szypulski, sytuacja dotycząca jakości powietrza w Polsce jest bardzo zła i bez przesady można stwierdzić, że "koszmarna". - Decyzja, którą podjęła Warszawa pokazuje jednak, że nie jesteśmy bezbronni wobec smogu – zauważył gość.
Zwrócił także uwagę na wpływ szkodliwych substancji na życie i zdrowie człowieka. - Gdy myślimy o zagrożeniu związanym ze smogiem mamy na myśli choroby, które potrzebują lat by się rozwinąć, takie jak np. rak płuc. Tymczasem, jak pokazują najnowsze badania, w dniach, kiedy zanieczyszczenie powietrza nagle pikuje w górę, umiera więcej osób – podkreślił Szypulski. Wyjaśnił, że umiera wówczas o 6 proc. więcej ludzi i jest o 9 proc. więcej udarów mózgu niż zazwyczaj.
- Smog i zanieczyszczenia powietrza są od razu bezpośrednim zagrożeniem szczególnie dla określonych grup ludzi. To osoby, które mają choroby serca, układu oddechowego, to także kobiety w ciąży, dzieci - szczególnie do 7 roku życia i osoby starsze – wyliczał.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
Magazyn Samorządowy w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_________________
Data emisji: 15.12.16
Godzina emisji: 12:18
REKLAMA