Zamach w Berlinie a polityka bezpieczeństwa UE
W ataku terrorystycznym na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie zginęło 12 osób, około 50 zostało rannych. Domniemany sprawca zamachu, Anis Amri został zastrzelony pod Mediolanem. O tym, jaki wpływ na europejską i niemiecką politykę bezpieczeństwa będzie miał zamach w Berlinie mówiła Magdalena Skajewska z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
2016-12-24, 14:17
Posłuchaj
Skajewska podkreśliła, że Niemcy natomiast stają się "demokratycznym państwem stanu wyjątkowego". – Z jednej strony mówimy tutaj o zaostrzeniu środków bezpieczeństwa, z drugiej polityki migracyjnej. Ścieżka radykalizacji młodego imigranta to znakomita pożywka dla tych, którzy domagają się zamykania granic – wskazywała.
Dodała, że Niemcy, uważani za jedno z bardziej tolerancyjnych społeczeństw w Europie, nie mieli do tej pory do czynienia z taką tragedią, jaka rozegrała się w Berlinie. – Teraz, gdy wydarzyła się na ich podwórku mogą zacząć inaczej spoglądać na kwestie migrantów. To się już dzieje – mówiła. Dodała, że potwierdzeniem tego jest chociażby rosnące poparcie dla antymuzułmańskiej partii Alternatywa dla Niemiec, która w ostatnich sondażach zyskała poparcie 15,5 proc. badanych.
Magdalena Skajewska mówiła również o zagrożeniach terrorystycznych w kontekście całej Europy. Jej zdaniem, cały czas otwarte jest pytanie, jak daleko UE posunie się w próbie zapewnienia bezpieczeństwa. – Pewne, że Europa nie może ignorować zagrożeń związanych z terroryzmem i bezprecedensowym napływem migrantów, lukami w bezpieczeństwie służb europejskich. Również niemożności, jaką wykazała w sprawie identyfikowania migrantów. W jej ocenie, duży wpływ na decyzje w tych sprawach będzie miało to, kto obejmie władzę po wyborach, które będą miały miejsce w najbliższych miesiącach, m.in. w Niemczech i Francji.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Z Magdaleną Skajewską rozmawiał Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/ip
___________________
Data emisji: 24.12.2016
Godzina emisji: 13:15
REKLAMA