Istota współpracy w aglomeracji warszawskiej
Rada Warszawy zdecydowała się na zaskarżenie do sądu decyzji wojewody ws. referendum warszawskiego. Projekt PiS-u, powołania metropolii warszawskiej wzbudza społeczne kontrowersje. Może jednak zapoczątkować debatę o tym, jak dobrze zorganizować współpracę między Warszawą i otaczającymi ją miejscowościami. O potrzebie takiego rozwiązania, a także zaniechaniach poprzedników mówili w Polskim Radiu 24 dr hab. Marta Lackowska (Uniwersytet Warszawski) i dr Aleksander Nelicki (ekspert ds. samorządu terytorialnego).
2017-03-16, 16:11
Posłuchaj
Marta Lackowska wskazywała, że patrząc na rozwiązania europejskie, najlepszym wydaje się połączenie oddolnego zwyczaju współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami, z usztywnieniem prawnym. – Jeśli tego nie mamy, ta współpraca nie ma zadań, kompetencji, finansowania – wyjaśniała. Jej zdaniem, należy określić przede wszystkim na jakich zasadach gminy mają się dogadywać. – To zawsze kwestia konfliktowa, by mniejsza gmina nie czuła się zdominowana przy dużym liderze, a duże miasto nie czuło się wykorzystywane – podkreśliła.
Aleksander Nelicki tłumaczył, że między gminami i Warszawą występują obszary silnie powiązane, ale nie sprawuje nad nimi pieczy żadna władza publiczna. – Możemy czekać na efekty dobrowolnej współpracy, ale idziemy o pół kroku do przodu, gdy instytucjonalizujemy to, co już zostało wypracowane – mówił. Dodał, że warto uzmysłowić sobie, że duży procent ludzi z obszaru aglomeracji warszawskiej nie żyje tylko na terenie jednej gminy, ale i tam, gdzie ma dom, i tam, gdzie pracuje. – Nasze struktury administracyjne, czy myślenie o samorządzie, nie odpowiada tej rzeczywistości, każąc tym osobom, które mieszkają pod Warszawą, płacić podatki na rzecz gmin i nie mieć prawa do decydowania o miejscu, gdzie spędzają polowe swojego życia – mówił.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
_________________
Data emisji: 16.03.2017
Godzina emisji: 15:35
REKLAMA
REKLAMA