USA dały zielone światło dla członkostwa Czarnogóry w NATO
Senat Kongresu USA zaakceptował poprawki w traktacie waszyngtońskim, które pozwolą na przyjęcie Czarnogóry do NATO. Decyzję popiera również administracja prezydenta Donalda Trumpa. O znaczeniu Bałkanów dla Sojuszu mówił w audycji Światowa Szachownica Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
2017-04-06, 07:31
Posłuchaj
Jak wyjaśniał gość, Czarnogóra to nieduży kraj, ale od lat trwała o niego rywalizacja między Rosją a Zachodem. Przypomniał, że Kreml walczył o Bałkany już w początkach XX wieku, a później w okresie zimnej wojny. Wpływy rosyjskie wciąż są tam obecne. – Niekoniecznie przekładają się na politykę rządów, są żywe w sensie pewnej tradycji komunistycznej. Do tego dochodzą wpływy wynikające z postkomunistycznych powiązań, choćby w Rumunii – tłumaczył.
Jarosław Guzy wskazywał, że Czarnogóra jest bardziej atrakcyjna dla Rosjan, niż chociażby Serbia, od której oddzieliła się kilkanaście lat temu, ze względu na strategiczne położenie. – To kraj z dostępem do morza. Zatoka Kotorska to idealny port wojenny, marzenie Rosjan, by zakotwiczyć się na morzu śródziemnym, bo mają tylko jedną bazę w Syrii – zaznaczył.
Ekspert dodał także, że choć dla większości krajów bałkańskich atrakcyjniejsza wydaje się Unia Europejska, Czarnogórze bardziej zależało na członkostwie w NATO. – Dawało bowiem gwarancję bezpieczeństwa, kiedy kraj mógł być podminowany przez Serbię, a przez to Rosję – wyjaśnił.
W rozmowie także o globalnej przyszłości NATO.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/ip
____________________
REKLAMA
Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 05.04.2017
Godzina emisji: 21:33
REKLAMA