"Śladami zbrodni" - monumentalny album IPN
Chcieliśmy skatalogować miejsca zbrodni aparatu bezpieczeństwa w latach 1944 - 1956 - powiedział Jacek Pawłowicz z Warszawskiego Oddziału IPN.
2013-01-24, 11:44
Posłuchaj
Publikacja "Śladami zbrodni - przewodnik po miejscach represji komunistycznych lat 1944 - 1956" jest efektem programu edukacjnego zorganizowanego przez IPN, w którym wzięło udział 28 szkół z całej Polski.
Młodzi ludzie z zapałem włączyli się do programu - mówił gość PR24. Młodzież dokumentowała ślady tragicznej powojennej rzeczywistości w ich najbliższym sąsiedztwie. Uczniowie mieli za zadanie zebranie materiałów ikonograficznych, tekstów źródłowych, fotografowanie i nagrywanie wspomnień osób związanych z działalnością powiatowych i wojewódzkich urzędów bezpieczeństwa, więzień i zidentyfikowanych miejsc zbrodni popełnionych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej, MO, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ORMO, agenturę resortu bezpieczeństwa, Ludowe Wojsko Polskie, a także formacje sowieckie.
Odnaleźliśmy ponad 500 obiektów zbrodni. Oceniamy, że w tym okresie zamordowano od 25 do 80 tys osób - powiedział Jacek Pawłowicz. Ofiarami byli nie tylko przedstawiciele zbrojnego podziemia, ale również osoby cywilne, członkowie rodzin.
REKLAMA
Publikacja przynosi niespodziewane efekty, zgłaszają się kolejni świadkowie, którzy wskazują następne, nie skatalogowane do tej pory miejsca zbrodni.
REKLAMA