Czy jesteśmy społeczeństwem singli?

Badania CBOS pokazują, że Polacy są społeczeństwem rodzinnym. Ankietowani, ponad pracę i własne zdrowie, na pierwszym miejscu jako miernik szczęścia stawiają dobrobyt własnej rodziny. Paradoksalnie w naszym kraju wciąż rośnie liczba rozwodów a liczba narodzin spada. Czy zamieniamy się w społeczeństwo singli?

2013-03-25, 15:30

Czy jesteśmy społeczeństwem singli?
. Foto: flickr/d o l f i

Posłuchaj

Anna Borkowska - Kniołek i ks. Krzysztof Ołdakowski o powodach niżu demograficznego
+
Dodaj do playlisty

Mamy kryzys demograficzny. Na jedną kobietę przypada w tej chwili 1 i 1/3 dziecka. Wygodny tryb życia singla, późne zawieranie związków małżeńskich, niechęć do macierzyństwa, to główne przyczyny tego, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się. Gośćmi PR24 byli: Anna Borkowska - Kniołek, rzecznik Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia i ks.Krzysztof Ołdakowski, jezuita.

- Kryzys demograficzny jest związany z kryzysem ekonomicznym, co przekłada się na kryzys wartości.To owocuje spadkiem płodności. Dziś 2,5 mln par boryka się z problemem niepłodności. W Polsce brakuje też odpowiedniej polityki prorodzinnej. Istnieje wiele projektów pomagających np. samotnym matkom, a są to najczęściej kobiety, które żyją w wolnych związkach i mają oparcie w partnerze - mówiła Anna Borkowska.

Anna
Anna Borkowska i Ks. Krzysztof Ołdakowski, foto: PR24/PJ

- Kobieta po 30-tce ma prawie dziesięciokrotnie mniejsze szanse na to, aby zajść w ciążę niż wtedy, gdy ma dwadzieścia-kilka lat. To musi się objawiać w tym, że dzieci jest mniej. Decyzję o macierzyństwie odkładamy na czas względnej stabilizacji materialnej. Dodatkowo dochodzą problemy fundamentalne na poziomie osobistej dojrzałości. Ludzie nie chcą być odpowiedzialni za czyjeś życie - skomentował ks. Krzysztof Ołdakowski w studiu PR24.

REKLAMA

PJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej