Plastikowi ludzie

Czy współczesny świat, nastawiony na perfekcjonizm pozostawia miejsce na autentyczność i wrażliwość? Jak być szczęśliwym, nie będąc idealnym?

2013-05-28, 15:00

Plastikowi ludzie
. Foto: flickr/pni

Posłuchaj

28.05 Katarzyna Droga o perfekcjonizmie
+
Dodaj do playlisty

W dzisiejszym świecie ludzie dążą do ideału. Wynika to z lęku przed negatywną oceną, z chęci ukrycia kompleksów lub słabości, a także z wpływu mediów i reklam. W skrajnych przypadkach obsesyjna potrzeba bycia perfekcyjnym może prowadzić do depresji oraz chorób psychosomatycznych.

- Perfekcjonizm to zgubna i trudna cecha, jednak nie ma ludzi w stu procentach perfekcyjnych. Należy to sobie uświadomić i zaakceptować swoją niedoskonałość, aby móc wyciągnąć z niej wnioski – mówi Katarzyna Droga, redaktor naczelna miesięcznika Sens.

Katarzyna
Katarzyna Droga, foto: PR24/PJ

W czasach rozwoju technologii i Internetu młodzież jest oskarżana o egocentryzm i wyobcowanie. Czy „pokolenie iPada” naprawdę jest zapatrzone w siebie i zbyt ambitne? Zdaniem Gościa PR24 młodzi ludzie mają taki sam system wartości jak dorośli, jednak nie umieją sobie radzić z porażkami i błędami, a perfekcjonizm jest dla nich ucieczką.

REKLAMA

- Wyjściem jest poszukiwanie siebie i swoich emocji. Tymczasem w szkole nie ma lekcji na których uczono by empatii, rozmowy, radzenia sobie z porażkami. Dlatego powinniśmy uczyć nasze dzieci radzenia sobie z negatywnymi ocenami, ponieważ będą spotykać się z nimi przez całe życie.

PR24/TK

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej