Szklane dzieła

W roku 1923 w Krośnie wzniesiono pierwsze zabudowania huty szkła. Nikt wówczas nie przypuszczał, że właśnie rozpoczyna się historia, która przyniesie miastu międzynarodową sławę. Ta historia to piękne szkło o najwyższej jakości, trafiające co roku do milionów ludzi na całym świecie.

2013-06-19, 18:46

Szklane dzieła
. Foto: materiały prasowe

Posłuchaj

19.06 Dawid Iwaniec o 90-leciu Huty Szkła w Krosnie
+
Dodaj do playlisty

13 czerwca obchodzono 90-lecie huty i w ramach rocznicowych uroczystości Centrum Dziedzictwa Szkła postanowiło zaprezentować wystawę dotyczącą krośnieńskiej huty szkła. Wernisaż przedstawiał nieznane aspekty historii zakładu w Krośnie między innymi fakt, że na liście najsłynniejszych „klientów” krośnieńskiej marki znajdują się chociażby królowa brytyjska Elżbieta II, król Hiszpanii Juan Carlos czy cesarski dwór Japonii. Największy zestaw w historii przedsiębiorstwa powędrował do szacha Iranu w latach 70., Rezy Pahlaviego. W ramach wystawy realizowano także projekt „UnderGlass”. Na podłodze ogólnodostępnego pomieszczenia schodów ruchomych krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła powstało trójwymiarowe graffiti o powierzchni 80 m² autorstwa Ryszarda Paprockiego.

- Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że chociaż szkło krośnieńskie jest obecne w milionach domów w Polsce i na świecie, to są to małe dzieła sztuki. Zakłady w Krośnie zatrudniały od lat fantastycznych projektantów i artystów. Dzięki temu to szkło jest wyjątkowe. Zależało nam na tym, żeby na 90. rocznicę hutnictwa szkła w Krośnie pokazać nieznane oblicza historii zakładów – mówił w PR24 Dawid Iwaniec z Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Wystawa nie jest kolejną ekspozycją prezentującą powstające na przestrzeni dziesięcioleci kolekcje szkła. Jej bohaterem jest sama huta, której dzieje przedstawione zostały w niespotykany dotąd sposób. Multimedialna ekspozycja opiera się na animacji video, w którą włączone zostały eksponaty dokumentujące dzieje hutnictwa w Krośnie. Początek, rozwój, znaczenie w Polsce i na świecie, jak również wpływ na życie mieszkańców tej kluczowej dla miasta gałęzi przemysłu, przedstawiono w 90 wypełnionych symbolami scenach. Wystawie towarzyszy równie nietypowy katalog, wydany w formie komiksu.

Ekspozycja będzie czynna do października 2013 r.

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej