Polskie cerkwie na liście UNESCO

16 drewnianych cerkwi polskiego i ukraińskiego regionu Karpat zostało wpisanych w piątek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najstarsze pochodzą z końca XV i początku XVI wieku.

2013-06-25, 15:50

Polskie cerkwie na liście UNESCO
. Foto: Wikipedia/Krzysztof Suszkiewicz

Posłuchaj

25.06 Mariusz Czuba o polskich cerkwiach wpisanych na listę UNESCO
+
Dodaj do playlisty

 - Lista UNESCO to elita elit. Jest odpowiednikiem filmowego Oscara. Polska dziś może się poszczycić 14 miejscami wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa Narodowego. To, co stało się kilka dni temu jest wydarzeniem bez precedensu. Mamy 2 wpisy: poszerzenie kopalni soli w Wieliczce o Bochnię a drugi wpis aż ośmiu obiektów w ramach trans granicznego  wpisu polsko-ukraińskiego obejmującego 16 pozycji – przypomniał w PR24 Mariusz Czuba, wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Drewniane budownictwo cerkiewne w obszarze polskich i ukraińskich Karpat od drewnianego budownictwa sakralnego pozostałej części Europy wyróżnia różnorodność form i typów, doskonałość ciesielskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz odmienność stylistyczna.

 - Patrząc na naszą historię i kontakty z Ukrainą, przez wiele lat szukaliśmy tego co nas dzieli. Teraz pokazaliśmy, że potrafimy wznieść się ponad podziałami i stworzyć coś, co jest symbolem naszego wspólnego historycznego bytu – podkreślił Gość PR24.

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej