Artykuł 62a a rzeczywistość
Artykuł 62a umożliwiający umorzenie postępowania w razie posiadania środków odurzających na własny użytek miał zmniejszyć koszta postępowania a polskie prawo narkotykowe miało stać się bardziej racjonalne i humanitarne.
2013-12-03, 12:40
Posłuchaj
Prokuratorzy jednak niechętnie interpretują zapis o niewielkiej ilości narkotyków na korzyść zatrzymanych. Według statystyk podanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, w 2012 roku odbyło się 18 441 spraw za posiadanie narkotyków, ale tylko 2307 z nich umorzono na tej podstawie, w tym 2145 przez prokuratorów.
- Przepis daje możliwość prokuratorom umorzenia postępowania, ale to czy z niego skorzystają zależy jedynie od nich. Prokuratorzy mają władzę, by osoby, które na własny użytek posiadają niewielką ilość narkotyków uchronić przed karą. - powiedział Gość 24 dr Piotr Kładoczny, prawnik, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Badania dowodzą, że wiele nielegalnych środków odurzających jest mniej szkodliwych niż alkohol czy tytoń. Biorąc pod uwagę skutki używania tych substancji, można stwierdzić, że polskie prawo dotyczące narkotyków jest bardzo restrykcyjne i należy do najsurowszych w całej Unii Europejskiej.
- Badania pokazują, że marihuana jest mniej szkodliwa niż alkohol. Powstało bardzo dużo mitów dotyczących tego problemu. Tkwienie w polityce karania, która funkcjonuje w Polsce jest kontr skuteczne. Prokuratorzy nie wiedzą o tym, że mają możliwość praktyki zgodne z tym, co zostało zapisane w artykule 62a. Czarne punkty na mapie Polski to Prokuratury w Białymstoku i w Rzeszowie. - powiedziała Agnieszka Sieniawska, prawniczka, Polska Sieć Polityki Narkotykowej
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji na ten temat.
PR24/Paulina Olak
REKLAMA