more_horiz

Rafał Lesiecki: są kraje, które płacą USA za obecność w swoim państwie

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 14:11
- Istnieje takie przekonanie, że kraj, w którym stacjonują amerykańscy żołnierze, nie zostanie zaatakowany - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Lesiecki z Defence24.pl, odnosząc się do dążeń Polski w kwestii powstania stałej bazy wojskowej USA nad Wisłą. Podczas wizyty w Waszyngtonie m.in. o tym Andrzej Duda rozmawiał z Donaldem Trumpem. 
Audio
  • 19.09.2018 Po wizycie Andrzeja Dudy w USA. Komentarz Marka Króla
  • 19.09.18 Rafał Lesiecki: są kraje, które płacą USA za obecność w swoim państwie
Rafał Lesiecki
Rafał LesieckiFoto: PR24/AK

Jak podkreślał na naszej antenie Rafał Lesiecki, od pewnego czasu Amerykanie w coraz większym stopniu są obecni w Polsce. - Kropla drąży skałę. Już od kilku lat mamy do czynienia z amerykańską obecnością wojskową w Polsce. Zaczęło się od niewielkiego oddziału lotniczego, po szczycie NATO dotarły wojska lądowe. Teraz dążymy do stworzenia stałej bazy - wskazywał ekspert, oceniając przy tym, że stała obecność sił USA w naszym kraju byłaby korzystna w kontekście zagrożenia ze strony Moskwy.

- Jest takie przekonanie, że kraj, w którym stacjonują amerykańscy żołnierze, nie zostanie zaatakowany - powiedział gość PR24. - Taką logiką kieruje polska dyplomacja. Wydaje się, że to jest słuszne założenie - dodawał.

W Polskim Radiu 24 o kwestii ewentualnego stworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce mówił Marek Król. Zdaniem publicysty, nawet jeżeli mielibyśmy płacić za obecność sił USA w naszym kraju, to jest to dobre rozwiązanie. - Zważywszy na nasze tragiczne losy i to, ile krwi przelano, to nawet gdyby amerykanie w tym nie partycypowali, to byłbym za tym, żebyśmy zapłacili dwa miliardy dolarów za bazę, która jest gwarancją bezpieczeństwa Polski. Żeby przez następne co najmniej sto lat mieć spokój i móc rozwijać przemysł i pokolenia naszych dzieci i wnuków nie przelewały krwi - komentował Król.

- Są kraje, takie jak Korea Południowa, które płacą co roku Stanom Zjednoczonym za obecność swojego wojska w ich kraju - pointował Rafał Lesiecki.

Więcej w rozmowach z gośćmi Polskiego Radia 24.

Polskie Radio 24/zz/rr

-------------------------------

Data emisji: 19.09.18

Godzina emisji: 11.10; 13.06

Zobacz także

Zobacz także