more_horiz

Operacja Orli Szpon

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 20:09
W kwietniu roku 1980 w Teheranie podjęto próbę uwolnienia 53 zakładników przetrzymywanych w okupowanej ambasadzie USA. Operacja zakończyła się fiaskiem. Spowodowała dalszy spadek poparcia dla prezydenta Jimmy’ego Cartera i walnie przyczyniła się do jego porażki w wyborach prezydenckich roku 1980.
Audio
  • 27.06 Nie do końca wyjaśnione: Operacja Orli Szpon
Przygotowania Operacji Orli Szpon
Przygotowania Operacji Orli SzponFoto: wikipedia.org

Operacja Wieczorne Światło lub Miska Ryżu to inne określenia działań mających na celu odbicie zakładników w Teheranie. Skomplikowany i ryzykowny plan składał się z dwóch części oraz zakładał przeprowadzenie akcji w dwa dni. Najpierw miało dojść do lądowania śmigłowców i transportowców na prowizorycznym lotnisku o kryptonimie „Desert One”. Tam po uzupełnieniu paliwa helikoptery z amerykańskimi komandosami na pokładzie miały udać się do kolejnego punktu znanego jako „Desert Two”. Stamtąd jednostki specjalne powinny wkroczyć do Teheranu i przy pomocy siatki agentów pozostać w ukryciu do momentu ataku.

Przeszkodą w realizacji założeń operacji okazała się nieoczekiwana burza piaskowa. Piloci dwóch śmigłowców zabłądzili, a trzeci zmuszony był do awaryjnego lądowania w wyniku zapchania filtrów powietrza. Minimum do przeprowadzenia akcji była operatywność sześciu maszyn, dlatego z operacji zrezygnowano. W porzuconych helikopterach siły irańskie znalazły dokumenty dekonspirujące siatkę CIA w Iranie. Do tego w trakcie ewakuacji doszło do zderzenia śmigłowca z samolotem transportowym i śmierci ośmiu żołnierzy, którzy przebywali na pokładach maszyn.

Operacja była pierwszą, znaną opinii publicznej aktywnością jednostki Delta Force. Akcja zakończyła się wielką klęską i jeszcze bardziej pogrążyła niepopularnego już Jimmy’ego Cartera, który przegrał wybory roku 1980 na rzecz Ronalda Reagana oraz posłużyła propagandzie irańskiej do kreowania niekorzystnego wizerunku USA.

Zobacz także

Zobacz także