more_horiz

Anna Chodakowska: aktor nie może chować się za rolę

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 14:15
- Aktor-artysta, chodzi zwykle własnymi drogami, ale są również aktorzy rzemieślnicy, którzy są wykonawcami danego zadania. Dobry aktor komediowy nie musi szukać, wykonuje swój zawód na najwyższym poziomie i nie musi się martwić swoim warsztatem – powiedziała w audycji Kobiety sukcesu Anna Chodakowska - aktorka i reżyserka.
Audio
  • 13.05.18. Anna Chodakowska: w grze aktorskiej musi być dużo własnych przeżyć i emocji
Anna Chodakowska
Anna ChodakowskaFoto: PR24/PJ

- W młodości nie myślałam o aktorstwie, po skończeniu liceum nie wiedziałam jeszcze czego chcę. Szukałam jednak czegoś co da mi wolność. Bardzo dobrze rysowałam i miałam dobrą kreskę, pomyślałam więc o Akademii Sztuk Pięknych. Moje prace zostały przyjęte, ale nie poszłam na egzamin - wspominała Anna Chodakowska.

Tuż po dyplomie w warszawskiej PWST, w 1973 roku została zaangażowana do Teatru Narodowego przez Adama Hanuszkiewicza. Jej debiut w tytułowej roli Antygony wzbudził sensację. Później był nie mniej głośny ich wspólny spektakl "Balladyna" Słowackiego. – Hanuszkiewicz nie wymyślał, tylko brał z człowieka. Odkrył we mnie coś i wyciągnął to, co autentyczne. Nie próbował przy tym wtłoczyć mnie w jakiś format  – mówiła Anna Chodakowska.

Teatrowi Narodowemu aktorka pozostała wierna do dziś. Oprócz teatru zagrała też w kilku znakomitych filmach. Na jej koncie są takie tytuły jak: "Bestia", "Justyna", "Krzyk", "Widziadło", "Dziewczęta z Nowolipek", "Medium", "Zabij mnie glino", "Co lubią tygrysy". Ostatnie jej występ to serial "Kuchnia Polska"

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.

Polskie Radio 24/km

Kobiety sukcesu, Kobiety biznesu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 13.05.18

Godzina emisji: 13.05


Zobacz także

Zobacz także