Eksperci o porozumieniu ws. Grecji
Przywódcy państw strefy euro porozumieli się w kwestii pakietu pomocowego dla Grecji. Ateny, w zamian za dotkliwe dla społeczeństwa reformy, mają otrzymać kilkadziesiąt miliardów euro. – To nie jest koniec drogi – komentował w Polskim Radiu 24 Roland Paszkiewicz z Centralnego Domu Maklerskiego Pekao SA.
2015-07-13, 13:37
Posłuchaj
– Jest jeszcze wiele do zrobienia w kontekście wprowadzenia uzgodnień w życie. To wiąże się z głosowaniami we wszystkich parlamentach krajów strefy euro, łącznie z greckim – wskazywał w Polskim Radiu 24 Roland Paszkiewicz. Tymczasem, przeciwko działaniom premiera Aleksisa Ciprasa opowiada się ok. 30 deputowanych Syrizy, co może negatywnie wpłynąć na wynik głosowania nad reformami.
– Uzgodnione przez przywódców strefy euro warunki pomocy dla Grecji można określić jako wymagające. Zwłaszcza w porównaniu do obietnic, które rząd w Atenach składał społeczeństwu – zauważył gość Polskiego Radia 24.
– To schizofreniczna sytuacja – oceniał ekonomista. – Grecy tydzień temu odrzucili łagodniejszą wersję porozumienia. Tymczasem, teraz parlament będzie głosował w kwestii przyjęcia czegoś, co z punktu widzenia nadziei Greków na odmianę losu, rokuje znacznie gorzej – pointował Roland Paszkiewicz.
Grecki rząd w zamian za pomoc finansową zobowiązał się m.in. do reform dotyczących podatku VAT i systemu emerytalnego. Łączna wartość wsparcia dla Aten szacowana jest na ponad 80 miliardów euro.
REKLAMA
O porozumieniu między Grecją a międzynarodowymi wierzycielami w Polskim Radiu 24 mówili także Grzegorz Dziemidowicz, były ambasador RP w Atenach i Loukas Notopoulos, finansista.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA