Nie do końca wyjaśnione: Kryzys Kubański

22 października 1962 r. świat stanął na krawędzi wojny. ZSRR rozmieściło na Kubie pociski balistyczne, które bezpośrednio zagrażały terytorium USA.

2013-04-04, 18:23

Nie do końca wyjaśnione: Kryzys Kubański
Administracja Kennedy'ego w czasie kryzysu kubańskiego. Foto: wikipedia commons

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Globalny konflikt nuklearny stał się realny w momencie, gdy do Kuby zaczęły się zbliżać radzieckie statki z kolejnymi materiałami militarnymi. Prezydent USA John F. Kennedy wprowadził wtedy kwarantannę morską dla Kuby i zarządał od ZSRR wycofania swoich okrętów. 

Po interwencji prezydenta, przywódca Związku Radzieckiego, Nikita Chruszczow zgodził się zawrócić statki i nakazał demontaż wyrzutni rakietowych w zamian za gwarancje USA o nieagresji na Kubę i wycofanie amerykańskich rakiet z Turcji. Decyzja ta rozwścieczyła Fidela Castro i doprowadziła do ochłodzenia stosunków sowiecko-kubańskich.

Do kwietnia 1963 r. Stany Zjednoczone nie informowały świata o tym zdarzeniu, co miało pomóc Chruszczowowi zachować honor na arenie międzynarodowej.

Konsekwencją wydarzenia było uruchomienie "gorącej" linii telefonicznej pomiędzy przywódcami supermocarstw. Miało to umożliwić szybsze rozwiązywanie potencjalnych konfliktów w przyszłości.

REKLAMA

Historia w Polskim Radiu 24

PR24/PJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej