Zbuduj pomnik Żołnierzy Wyklętych
Wystawy, pokazy filmów dokumentalnych, wieczory poetycko-historyczne, a przede wszystkim spotkania ze świadkami historii oraz kampania informacyjna skierowana do potomków ofiar komunistycznych zbrodni – to wszystko złożyło się na bogaty program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
2014-02-19, 17:34
Posłuchaj
Z tej okazji IPN zorganizował również konkurs "Zbuduj pomnik Żołnierzy Wyklętych ”
- Każdy może stworzyć swoją wersję pomnika. Może być ona wykonana profesjonalnie - w programie graficznym lub w formie rysunku, stworzonego kredkami lub ołówkiem. Ważne jest to, żeby przesłać ją w formie elektronicznej. Liczy się serce, to co przekażemy, a nie możliwości techniczne – podkreśliła Barbara Pamrów z Instytutu Pamięci Narodowej.
Mistyfikacje i pozorowane napady
O działalności Żołnierzy Wyklętych można dowiedzieć się m.in. z dokumentów Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, tzw. bezpieki.
- To taki trochę tragiczny żart historii. W MBP zachowały się archiwa organizacji podziemia niepodległościowego, które były konfiskowane w momencie aresztowania ludzi, których nazywamy dziś żołnierzami wyklętymi. I jako dowód te dokumenty przetrwały – wyjaśniła Gość PR24 Barbara Pamrów .
REKLAMA
Chcemy spotkać młodych ludzi ze świadkami historii
Kwestia Żołnierzy Wyklętych jest kontrowersyjnym zagadnieniem, wzbudzającym sporo emocji.
- To, że ten temat wzbudza kontrowersje można uznać za dobry punkt wyjścia. Jest to taki moment, żeby zaprosić, zwłaszcza młodych ludzi, do zainteresowania się tym tematem – stwierdził Michał Gawriłow z NZS i Młodzi dla Polski.
PR24/Anna Krzesińska
REKLAMA
REKLAMA