Historia dla najmłodszych

Dzieci od najmłodszych lat uczą się jak ich starsi koledzy – studenci, a uniwersytety dla maluchów cieszą się wśród rodziców coraz większą popularnością. Jedną z takich instytucji jest Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii DUCH z Warszawy. – Nie chcemy męczyć dzieci, chcemy je zaciekawić – mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Kaczmarczyk, prezes fundacji koordynującej projekt.

2015-04-12, 12:16

Historia dla najmłodszych
Materiały ilustracyjne. Foto: facebook.com/fundacjaduch

Posłuchaj

12.04.2015 Agnieszka Kaczmarczyk: „Nie lepimy na każdych zajęciach z plasteliny, nie boimy się stawiać wyzwań intelektualnych przed maluchami”.
+
Dodaj do playlisty

DUCH porusza tematy ważne i poważne, ale przekazuje je słuchaczom w przystępnej, rozbudzającej ciekawość i zdolności analityczne, formie. To między innymi: pokazy rekwizytów, prezentacje multimedialne, badanie i odkrywanie tajemnic, gotowanie według dawnych receptur, wspólna mumifikacja uszytej z filcu lalki czy rozszyfrowywanie tajnych wiadomości szpiegowskich.

- Nasi najmłodsi studenci mają sześć lat. To jednocześnie najliczniejsza grupa. Dbamy o to, żeby zajęcia były dostosowane do programu nauczania w szkole i były odpowiednie dla etapu rozwoju dziecka. Nauka historii rozpoczyna się w czwartej klasie podstawówki. Nie trzeba z tym czekać, a dzieci są niezwykle ciekawe wiedzy i otwarte na takie informacje – opowiadała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Kaczmarczyk, prezes Fundacji Uniwersytetu Ciekawej Historii DUCH, która sprawuje pieczę nad przedsięwzięciem.

Katarzyna
Katarzyna Mickiewicz i Agnieszka Kaczmarczyk; foto: PR24/JW

Jak podkreślają organizatorki, w zajęciach prowadzonych dla dzieci chodzi nie tylko o to, żeby przekazać najmłodszym wiedzę, ale również o to, żeby zrobić to w odpowiedni sposób. – Na każdym spotkaniu mamy rekwizyty, a oprócz suchych faktów wykładowca opowiada również ciekawostki. Nie lepimy na każdych zajęciach z plasteliny, nie boimy się stawiać wyzwań intelektualnych przed maluchami – przyznają.

REKLAMA

- Są zainteresowane historią jako taką. Wszystko zależy od wykładowców i ich inwencji, a tej naszej kadrze nie brakuje – mówiła Katarzyna Mickiewicz, dyrektor fundacji.

Uniwersytet DUCH to pięć grup wiekowych, cztery bloki tematyczne, kilkunastu wykładowców, wśród których znajdziemy nie tylko poważną kadrę nauczycielską, ale również Szarego Wilka – Indianina, Wikinga i Krzyżaka.

www.duch.edu.pl

Polskie Radio 24/dm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej