Rocznica Sierpnia '80

Sierpień 1980 roku przyniósł zasadnicze zmiany na politycznej mapie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Protesty, które wybuchły na Pomorzu, zaowocowały powołaniem do życia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. – Początkowo strajk miał wymiar ekonomiczny. Warunki życia w kraju były nędzne – mówił w Polskim Radiu 24 Jędrzej Lipski z TVP Historia.

2015-08-03, 19:00

Rocznica Sierpnia '80
Sierpień 80. Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

03.08.15 Jędrzej Lipski: „To najpierw była walka o sprawy socjalne”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, preludium Sierpnia '80 należy upatrywać już w lipcu tegoż roku. – Najpierw były strajki w Lublinie i nieodległym Świdniku. Choć w protestach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, to zostały one przez ówczesne władze szybko wyciszone. Strajki wpłynęły jednak na nastroje społeczne w pozostałej części kraju – mówił Jędrzej Liski.

W połowie sierpnia 1980 roku wybuchł najważniejszy z protestów tamtego okresu. Strajk rozpoczęli pracownicy Stoczni Gdańskiej. Choć pokłosiem tej manifestacji było utworzenie „Solidarności”, to początkowo strajkujący nie mieli postulatów politycznych.

– To najpierw była walka o sprawy socjalne, m.in o przywrócenie do pracy Anny Walentynowicz i Lecha Wałęsy, a także niewielką podwyżkę – wskazywał Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/mp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej