Wykopaliska na Reducie Ordona. Odnaleziono ponad 2 tys. zabytków

2017-01-18, 19:35

Wykopaliska na Reducie Ordona. Odnaleziono ponad 2 tys. zabytków
Obelisk Reduta Ordona przy ul. Mszczonowskiej w Warszawie. Foto: wikipedia.com

Od 2010 roku trwają prace archeologiczne na Reducie Ordona. Przebadane miejsca okazały sięwielkim cmentarzyskiem, gdzie pochowano ponad stu żołnierzy nie tylko polskich, ale i rosyjskich z okresu Powstania Listopadowego. O pracach opowiadał w Polskim Radiu 24 Wojciech Borkowski z Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Posłuchaj

18.01.17 Wojciech Borkowski o pracach archeologicznych na Reducie Ordona
+
Dodaj do playlisty

Znalezione podczas prac wyposażenie wojskowe i rzeczy osobiste to łącznie ponad 2,6 tys. zabytków. Badania wciąż się nie zakończyły. Za ok. 2 lata planowana jest wystawa, która ma pokazać dwa najważniejsze epizody Powstania Listopadowego – bitwę o Olszynkę Grochowską, szturm i ostateczny upadek powstania.

Dowódca powstańczej artylerii - Julian Ordon w powszechnej świadomości pozostaje nadal bohaterskim obrońcą, który – nie chcąc oddać wrogowi składu amunicji - nie zawahał się wysadzić się wraz z nim w powietrze. Taką wersję wydarzeń opisał w swoim poemacie Adam Mickiewicz. Wiadomo jednak, że Ordon przeżył powstanie, po powstaniu sam przedstawiał różne wersje tego, co się wówczas wydarzyło, a życie zakończył popełniając samobójstwo na emigracji we Włoszech.

Jak podkreślił Wojciech Borkowski, wszystkie odkryte na badanym terenie szczątki dotyczą wydarzeń, które działy się 6 września 1831 roku. - Nie mamy pewności czy odkryliśmy już wszystkie groby. Powinno być ich nieco więcej – zaznaczył.

Dodał, że z danych, które opublikowano w raportach wynika, że w walkach tych zginęło ponad 700 żołnierzy, w tym samych Rosjan 600. - Do tej pory odkryliśmy szczątki ponad 150 żołnierzy, ale przebadaliśmy dopiero jedną trzecią zachowanego terenu Reduty – zaznaczył.

Borkowski podkreślił, że część Reduty uległa bezpowrotnemu zniszczeniu w czasie przebudowy Al. Jerozolimskich zaś pozostała znajduje się w rękach różnych właścicieli. - Mieliśmy też spore zaskoczenie – stwierdził. - Spodziewaliśmy się, że polskie wojsko posiada broń z lat 20. XIX wieku. Okazało się jednak, że mieliśmy lepszą i nowocześniejszą broń niż Rosjanie – podsumował Borkowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Błażej Prośniewski.

Polskie Radio 24/pr

_________________

Data emisji: 18.01.17

Godzina emisji: 18:15

 

Polecane

Wróć do strony głównej