„Zburz pan ten mur, panie Gorbaczow!” – 30 lat od przemówienia Reagana
12 czerwca 1987 roku podczas przemówienia pod Bramą Brandenburską, tuż przy murze berlińskim, Ronald Reagan zwrócił się wprost do Michaiła Gorbaczowa. Wezwał przywódcę ZSRR do zniszczenia tego fizycznego symbolu żelaznej kurtyny, oddzielającej kraje kapitalistyczne od komunistycznych. O przyczynach upadku muru berlińskiego mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-06-12, 16:00
Posłuchaj
To było kolejne historyczne przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych przed berlińskim murem. W 1963 roku John F. Kennedy w proteście przeciw budowie muru powiedział: „Ich bin ein Berliner” - „Jestem berlińczykiem”. Kennedy wygłosił swoje przemówienie dwa lata po powstaniu muru, Reagan dwa lata przed zburzeniem muru. Według profesora Piotra Wawrzyka przemówienie Reagana jest ważną cezurą w historii Europy.
- Od tego momentu zaczęły dwa procesy polityczne w Europie. Po pierwsze, można powiedzieć, że to było symboliczne wezwanie do zakończenia zimnej wojny. Po drugie, ta zapowiedź zniesienia muru została zrealizowana. Michaił Gorbaczow podjął tę rękawicę i faktycznie mur runął – powiedział politolog.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, już po śmierci Leonida Breżniewa zakończył okres stagnacji i uruchomił stopniowy ruch w kierunku reform w ZSRR. – Następca Breżniewa Jurij Andropow był co prawda szefem KGB, ale jednak zdawał sobie sprawę, że Związek Radziecki jest niewydolny gospodarczo. Gorbaczow kontynuował reformy, które określano mianem pierestrojki. Do problemów gospodarki radzieckiej przyczyniły się zbrojenia wojenne, zapoczątkowane przez Reagana i sankcje nałożone na ZSRR po agresji na Afganistan – mówił prof. Wawrzyk.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/kk/IAR
_____________________
Data emisji: 12.06.2017
Godzina emisji: 15:42
REKLAMA