Międzynarodowy Dzień Ziemi
Zostawianie śmieci w lasach i marnotrawienie energii elektrycznej – to największe grzechy ekologiczne. Często zapominamy o tym, że Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który należy zadbać.
2014-04-25, 14:40
Posłuchaj
Międzynarodowy Dzień Ziemi przypomina o tym, jak istotne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Choć święto obchodzone jest na całym świecie 22 kwietnia, w wielu polskich miastach akcje związane z tym wydarzeniem odbywają się w ostatni weekend kwietnia.
Choć Dzień Ziemi odgrywa dużą rolę w zwiększaniu świadomości ekologicznej, o pielęgnowaniu środowiska powinniśmy pamiętać przez 365 dni w roku.
Ekologiczne wyzwania
Z roku na rok człowiek coraz bardziej ingeruje w środowisko naturalne. Wszelkie związane z tym zmiany nie są obojętne dla panującego na Ziemi klimatu.
- Stan środowiska naturalnego pogarsza się z dekady na dekadę. Obecnie największym wyzwaniem stojącym przed ludzkością są zmiany klimatyczne – dlatego wszyscy powinniśmy działać na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii – mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Guzek z Greenpeace.
REKLAMA
Energia odnawialna dla najmłodszych
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną „Zmieniaj nawyki – nie klimat”. W ramach akcji prowadzone są warsztaty „Temat – klimat”, których celem jest zwiększenie wiedzy ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych.
- Choć coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii, to wciąż jest to za mało. W naszych warsztatach dużo miejsca poświęciliśmy właśnie odnawialnym źródłom energii. Jak się okazuje – słusznie. Najmłodsi nie wiedzą, czym jest energia odnawialna i co odróżnia ją od energii konwencjonalnej – alarmowała Marta Jurek z Fundacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej.
Dbajmy o pszczoły!
Oprócz zmian klimatycznych, problemem świata jest obserwowany od końca ubiegłego stulecia spadek liczby owadów zapylających, które odgrywają niezwykle ważną rolę w całym ekosystemie.
- Musimy pamiętać o tym, że nie byłoby jabłek, wiśni i wielu innych owoców, gdyby nie praca owadów zapylających. Jeżeli zabraknie pszczół, os, motyli, nasze życie z pewnością stanie się znacznie uboższe. Już teraz w Chinach obserwuje się duży problem związany z tymi, że konieczne jest ręczne zapylanie niektórych roślin – tłumaczyła Katarzyna Guzek.
REKLAMA
PR24/MP
REKLAMA