Polak na wakacjach
Przed nami długi czerwcowy weekend, a zaraz po nim upragnione wakacje. Z najnowszych badań wynika, że w 2014 roku około 15 milionów Polaków skorzysta z wypoczynku. Na wakacje wyjadą głównie osoby z grupy wiekowej 30–39 lat, mieszkające w miastach i z wykształceniem średnim lub wyższym.
2014-06-15, 15:36
Posłuchaj
Połowa Polaków nie ma planów na wakacyjny wypoczynek. Większość swoją decyzję usprawiedliwia się brakiem środków finansowych to najczęstsza przyczyna rezygnacji z urlopu.
– Polacy bardzo często mają problemy z organizacją swojego wolnego czasu. Odpoczynek jest każdemu bardzo potrzebny. Od naszych zewnętrznych uwarunkowań i cech charakteru zależy to, jak odpoczywamy. Większość z nas musi się nauczyć tego, jak należy wypoczywać, by nasza praca nie odbiła się negatywnie na naszej psychice. Brak urlopu jest jednym z głównych czynników wypalenia zawodowego – podkreślił Tomasz Duda, psycholog, UW.
Urlop poza domem
Dwa tygodnie wypoczynku to minimum, które umożliwi regenerację psychiczną i fizyczną. Udany, długi urlop ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie podobnie jak regularny sen czy zdrowa żywność.
– Każdy z nas potrzebuje około dwóch, trzech tygodni urlopu, żeby naprawdę dobrze wypocząć. W odpoczywaniu ważny jest kontekst. Nikt nie potrafi wypoczywać w domu, w którym zawsze jest coś do zrobienia. Każdy z nas musi nauczyc się odpoczywać w innym, obcym miejscu. Dlatego warto w trakcie urlopu zaplanować sobie jakiś wyjazd w góry czy nad morze, bo tylko tak uda nam się zapomnieć o domowych i zawodowych obowiązkach, do których wrócimy po wakacjach – dodał Tomasz Duda.
PR24/Paulina Olak