Prawo do wolnej wypowiedzi

Międzynarodowa organizacja pozarządowa Amnesty International odniosła się do tzw. „afery taśmowej” podkreślając, iż swoboda wypowiedzi jest jednym z podstawowych fundamentów społeczeństwa demokratycznego. Oznacza to, że media podlegają szczególnej ochronie.

2014-06-30, 15:57

Prawo do wolnej wypowiedzi
. Foto: flickr/philippe leroyer

Posłuchaj

30.06.14 Anna Kulikowska „Trzeba mieć świadomość, że wolność słowa nie jest wolnością absolutną(…)”
+
Dodaj do playlisty

Ochrona dziennikarskich źródeł stanowi jeden z podstawowych warunków wolności prasy i mediów. Bez owej ochrony dziennikarze nie mogliby sprawować publicznej kontroli, a mówienie o wolnych mediach byłoby niemożliwe.

Media pod szczególną ochroną

Zgodnie z decyzjami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zastosowane środki prawne ograniczające wolność wypowiedzi (art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności) muszą być przewidziane przez prawo i służyć uzasadnionemu celowi.

- Bez wolnych mediów nie możemy mówić o wolnej demokracji. Jednocześnie wolność słowa nie jest wolnością absolutną. Wolność wypowiedzi może być ograniczana w pewnych przypadkach. Zgodnie z art. 21 Konstytucji RP takie ograniczenia mogą być wprowadzone w ustawie tylko wtedy kiedy są konieczne dla bezpieczeństwa demokratycznego państwa  – podkreśliła Anna Kulikowska z Amnesty International.

Prawa i obowiązki

Najważniejszym obowiązkiem każdego dziennikarza jest dostarczanie rzetelnych i wiarygodnych informacji. Dziennikarze powinni mieć świadomość tej szczególnej ochrony.

REKLAMA

- Ochrona źródeł dziennikarskich i informatorów to podstawowy warunek wolności prasy a także  mediów. To podstawowy warunek państwa prawa. Dziennikarz pełniący rolę kontrolera publicznego musi być bezpieczny i powinien mieć pewność, że w sytuacji kryzysowej prawo będzie po jego stronie - dodała Anna Kulikowska.

PR24/Paulina Olak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej