Bezpieczne wakacje
Wakacje są dla wielu czasem wypoczynku i relaksu, ale nie dla policjantów. Funkcjonariusze czuwają nad bezpieczeństwem podróżnych na drogach, ale pracy nie brakuje także w innych miejscach, głównie nad wodą.
2014-08-08, 11:42
Posłuchaj
Prawdziwą plagą na polskich drogach są bez wątpienia kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu. Tam policja ma najwięcej pracy, ale funkcjonariusze muszą być czujni także w popularnych kurortach, gdzie nie trudno o dostęp do różnych używek. Osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu i narkotyków stanowią zagrożenie nie tylko dla innych, lecz także dla siebie.
Niebezpieczny alkohol nad wodą
Na plażach zwykle panuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, ale dla wielu osób zabawa nad wodą nie może obyć się bez napojów wysokoprocentowych. Mandat lub grzywna to jedno, ale wpływ alkoholu na organizm może mieć opłakane skutki, zwłaszcza nad wodą. Poza tym brawura bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.
– Najczęstszą przyczyną utonięcia osób jest wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Przecenia się wtedy swoje umiejętności pływackie. Wtedy wypływa się za daleko i okazuje się, że organizm w relacji z ciepłym powietrzem, alkoholem i zimną wodą reaguje zupełnie inaczej. Może dojść do szoku termicznego lub skurczu. Pod wpływem tych zachowań organizmu można np. stracić przytomność – wyjaśniał w PR24 aspirant sztabowy Robert Koniuszy z Komendy Policji w Bartoszycach.
Jazda na dopalaczach
Wielkim problemem bezpieczeństwa na polskich drogach są kierowcy prowadzący po spożyciu alkoholu, ale niekiedy trafiają się także kierujący pod wpływem środków psychotropowych. O ile badanie alkomatem nie sprawia większych trudności i łatwo wykryć pijanego kierowcę, o tyle z wykryciem środków odurzających w organizmie wymaga już dokładniejszych badań.
REKLAMA
– Jeśli kierowca nie jest nietrzeźwy, ale jego zachowanie budzi wątpliwości wykonuje się test „palec-palec-palec-nos”. Stwierdza się wówczas, czy jego zdolność psychofizyczna jest na właściwym poziomie. Jeśli nadal nie mamy podstawy i zachowanie pozostaje irracjonalne, to policjanci przeprowadzają test narkotesterem, a potem kierowca wieziony jest na badania laboratoryjne w szpitalu – wyjaśniał Gość PR24.
Warmińsko-mazurska policja przygotowała kampanię informacyjną „Zobacz. Przeżyj”, która ma poprawić bezpieczeństwo wczasowiczów nad wodą. Plakaty, spoty radiowe i telewizyjne mają dotrzeć do mieszkańców całego kraju. Autorzy akcji liczą, że prezentacja niebezpieczeństw nad wodą oczami osoby tonącej przyniesie pożądany efekt i zapadnie w pamięć wczasowiczów.
PR24/GM
REKLAMA