Alarm antyterrorystyczny w Europie
W rejonie Bliskiego Wschodu powstaje nowa organizacja terrorystyczna Państwo Islamskie, która w przyszłości może przeprowadzać ataki w krajach zachodu. O coraz poważniejszym zagrożeniu terroryzmem mówi się w Norwegii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
2014-09-01, 15:17
Posłuchaj
W Wielkiej Brytanii stopień zagrożenia atakiem terrorystycznym podniesiono z 3 do 2 w 5-cio stopniowej skali. Czy społeczeństwo, jeśli jest świadome zagrożeń, może zabezpieczyć się przed ewentualnym zamachem?
– To, czy społeczeństwo jest przygotowane, zależy od władzy. Musi istnieć edukacja antyterrorystyczna. W państwach, gdzie terroryzm jest realnym zagrożeniem, społeczeństwo przygotowuje się na ewentualność zamachów. To nie znaczy, w przypadku ataku nie będzie ofiar, ale społeczeństwo uczy się reagowania, aby ofiar było jak najmniej – powiedział w PR24 prof. Jakub Jałoszyński z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.
Polska celem terrorystów?
W Polsce do tej pory nie doszło do żadnego ataku terrorystycznego, więc wielu osobom wydaje się, że zagrożenie nas nie dotyczy. Jednak w rzeczywistości Polska może stać się realnym celem islamistów. Niestety, polski system edukacji nie poświęca wystarczająco dużo uwagi problemom terroryzmu i bezpieczeństwa.
– To, że byliśmy w Iraku, w Afganistanie, przez skrajnych islamistów nie będzie zapomniane. Jeśli uznają, że atak w naszym kraju przyniesie im wymierne korzyści propagandowe, to na pewno do zamachu się przygotują – podkreślał Gość PR24.
REKLAMA
Bezpieczeństwo i prywatność
Służby namierzające i zwalczające organizacje terrorystyczne często korzystają z metod, które naruszają prywatność i swobodę obywateli. Budzi to wiele protestów obrońców praw człowieka, jednak takie działania są niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa.
– Jeśli doszłoby u nas do ataku, to na pewno wolą większości społeczeństwa byłoby przekazanie większych uprawnień służbom, aby skutecznie mogły przeciwdziałać zamachom. Miarą skuteczności państwa wobec terroryzmu jest ilość udaremnionych ataków. Na przykład w Izraelu ponad 90 proc. z nich jest likwidowana w zarodku, ponieważ służby zdobywają informacje i mogą być na tyle skuteczne – powiedział prof. Jakub Jałoszyński.
AM
REKLAMA