Trujące powietrze na Podhalu

W Małopolsce wprowadzono I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Małgorzata Smolak z Fundacji ClientEarth alarmuje, że powietrze w okolicach Krakowa i Zakopanego jest już nie tylko zanieczyszczone, ale i trujące.

2015-01-23, 18:18

Trujące powietrze na Podhalu
Zakopane jest drugim co do wielkości (po Nowym Targu) miastem Podhala. Jest też najczęściej wybieranym przez turystów kurortem w Tatrach. Foto: flickr/Gudka

Posłuchaj

23.01.15 Małgorzata Smolak : „To jest sytuacja, w której nie powinniśmy wychodzić na spacer (…)”
+
Dodaj do playlisty

– Jakość powietrza w Zakopanem jest bardzo zła i jest gorsza niż średniokrajowa. W powietrzu znajdują się pyły zawieszone oraz bardzo silnie rakotwórczy beznoalfapiren. Skutki zdrowotne są bardzo szerokie – zanieczyszczenia wpływają na układy oddechowy i krążenia oraz przyczyniają się do powstania chorób nowotworowych – powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Smolak.

Źródłem zanieczyszczeń jest tzw. niska emisja, czyli zanieczyszczenia pochodzące z ogrzewania prywatnych domów węglem, drewnem, odpadami i mułami węglowymi – wskazywała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

– Mieszkańcy ogrzewają swoje domy, natomiast za politykę komunalną odpowiadają władze samorządowe. One mają narzędzia, by tak kreować sposób ogrzewania domów przez mieszkańców, by były to środki bardziej ekologiczne – mówiła gość PR24.

Stwierdziła również, że mieszkańcy powinni otrzymywać dofinansowania z miasta, by zamieniać swoje piece węglowe na gazowe lub zasilane wodami geotermalnymi.

REKLAMA

„Walka o oddech”

„Ludzie pytają, co w górach jest ważne, a ja odpowiadam, że to samo, co w życiu: oddychanie” – mówi Andrzej Bargiel w spocie promującym kampanię „Walka o oddech”. Wybitny himalaista i narciarz wysokogórski wsparł akcję Podhalańskiego Alarmu Smogowego domagającego się poprawy jakości powietrza w Zakopanem.

Polskie Radio24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej