Rocznica kanonizacji Jana Pawła II
Dokładnie rok temu zostali kanonizowani dwaj papieże: Jan Paweł II i Jan XXIII. – Obaj zostali uznani za świętych już za życia – mówił w Polskim Radiu 24 ks. Krzysztof Ołdakowski, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia. Sejm ogłosił 2015 rokiem świętego Jana Pawła II.
2015-04-27, 18:26
Posłuchaj
Droga Jana Pawła II do świętości jest najszybszą w historii Kościoła. Urodzony w 1920 roku Karol Wojtyła został papieżem w 1978. Jego beatyfikacja odbyła się 1 maja 2011 roku, zaś kanonizacja 27 kwietnia 2014 roku.
– Kanonizacja jest uznaniem sławy świętości i heroiczności w realizowaniu ideałów chrześcijańskich. To nie oznacza, oczywiście, że nie popełnia się w życiu żadnych błędów – tłumaczył gość Polskiego Radia 24.
Papież miłosierdzia
Jan Paweł II został uznany papieżem miłosierdzia, prorokiem małżeństw i rodziny oraz papieżem młodych.
– Papież musi być święty z założenia. To dla katolików autorytet duchowy i żywy punkt odniesienia. Jan Paweł II był mistykiem, człowiekiem, który kilka godzin dziennie się modlił, a przy tym pozostawał bardzo aktywny – powiedział ks. Krzysztof Ołdakowski.
REKLAMA
Jan XXIII urodził się w 1881 roku. Od 1958 był głową Stolicy Apostolskiej. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 18 listopada 1965. Został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II 3 września 2000.
Polskie Radio 24/dds
REKLAMA