Na ratunek drewnianej architekturze Podkarpacia

Ochrona i promocja świeckiej architektury drewnianej, to główny cel projektu „Sacrum i profanum w drewnie", który od kwietnia realizowany jest na Podkarpaciu. Jego inicjatorem jest Stowarzyszenie „Pro Carpathia” dbające m.in. o dorobek kulturowy regionu.

2015-05-17, 22:01

Na ratunek drewnianej architekturze Podkarpacia
Dwór w Trześniowie . Foto: Fot. Honza Groh, Wikimedia CC

Posłuchaj

17.05.15 Krzysztof Zieliński: „W Norwegii najstarszy zachowany dom pochodzi z 1167 roku (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przedsięwzięcie prowadzone jest we współpracy z Muzeum Zachodniego Telemarku w Norwegii. Obszar ten słynie ze średniowiecznych drewnianych budynków oraz złożonej sztuki ludowej.

Powodem podjęcia inicjatywy jest coraz słabsza kondycja drewnianej architektury na Podkarpaciu, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych regionu.

– Tak naprawdę jest to dla nas ostatni moment, by jeszcze coś uratować. Z roku na rok pięknych drewnianych budynków jest coraz mniej. Pragniemy ten problem nagłośnić i uzmysłowić prywatnym właścicielom nieruchomości, że jeżeli nie są w stanie w odpowiedni sposób zadbać o budynek, to niech oddadzą go komuś, kto zechce go odrestaurować – zaznaczył Krzysztof Zieliński, dyrektor ds. promocji Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia „Pro Carpathia”.

Projekt Sacrum i profanum w drewnie realizowany jest w ramach programu "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego". Jego realizacja potrwa do końca kwietnia 2016 roku. Projekt jest współfinansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 - 2014.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej