Proces cyfryzacji w polskim wydaniu
Słaby dostęp do infrastruktury i szerokopasmowego Internetu jest największą bolączką polskiej cyfryzacji. – Pod tym względem nasz kraj znajduje się na szarym końcu – przyznał w Polskim Radiu 24 prawnik, Tomasz Filipowicz. Razem z Radosławem Żydokiem, informatykiem, omówili aktualny stan cyfryzacji w Polsce i perspektywy, które przed nią stoją.
2015-12-06, 17:30
Posłuchaj
Szerokopasmowy Internet w Polsce (o prędkości przynajmniej 30 Mb/s) może docierać jedynie do niespełna połowy gospodarstw domowych. W pozostałych jest to niemożliwe ze względu na przestarzałą infrastrukturę. Według specjalistów polepszenie poziomu cyfryzacji będzie możliwe dzięki podniesieniu jakości Internetu oraz postawieniu na rozwój e-administracji.
– Powodem tak słabego stanu cyfryzacji jest problem stabilności instytucji kierujących tym procesem i odpowiedzialności za ich działania. Mam tu na myśli szczebel ministerialny, gdzie dochodzi do wielu zmian i podziałów. Obecne wydzielenie ministerstwa cyfryzacji powinno przynieść wymierne korzyści – powiedział Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Tomasz Filipowicz podkreślił, że od stycznia przyszłego roku Polska wejdzie w nowy etap cyfryzacji, który jest związany z kolejnym dofinansowaniem na ten cel ze środków unijnych. Proces będzie dotowany do 2020 roku.
REKLAMA
Goście Polskiego Radia 24 mówili także na temat cyfryzacji polskiej telewizji oraz radia.
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA