Proces cyfryzacji w polskim wydaniu
Słaby dostęp do infrastruktury i szerokopasmowego Internetu jest największą bolączką polskiej cyfryzacji. – Pod tym względem nasz kraj znajduje się na szarym końcu – przyznał w Polskim Radiu 24 prawnik, Tomasz Filipowicz. Razem z Radosławem Żydokiem, informatykiem, omówili aktualny stan cyfryzacji w Polsce i perspektywy, które przed nią stoją.
2015-12-06, 17:30
Posłuchaj
Szerokopasmowy Internet w Polsce (o prędkości przynajmniej 30 Mb/s) może docierać jedynie do niespełna połowy gospodarstw domowych. W pozostałych jest to niemożliwe ze względu na przestarzałą infrastrukturę. Według specjalistów polepszenie poziomu cyfryzacji będzie możliwe dzięki podniesieniu jakości Internetu oraz postawieniu na rozwój e-administracji.
– Powodem tak słabego stanu cyfryzacji jest problem stabilności instytucji kierujących tym procesem i odpowiedzialności za ich działania. Mam tu na myśli szczebel ministerialny, gdzie dochodzi do wielu zmian i podziałów. Obecne wydzielenie ministerstwa cyfryzacji powinno przynieść wymierne korzyści – powiedział Radosław Żydok z Fundacji Republikańskiej.
Tomasz Filipowicz podkreślił, że od stycznia przyszłego roku Polska wejdzie w nowy etap cyfryzacji, który jest związany z kolejnym dofinansowaniem na ten cel ze środków unijnych. Proces będzie dotowany do 2020 roku.

Goście Polskiego Radia 24 mówili także na temat cyfryzacji polskiej telewizji oraz radia.
Polskie Radio 24/db