Mapa Warszawy z okresu III Rzeczypospolitej
Stowarzyszenie Masław, zrzeszające miłośników Mazowsza, w ramach projektu „Tu było, tu stało”, opracowało i wydało mapę Warszawy uwzględniającą przemiany w architekturze miasta po 1989 roku.
2015-12-13, 17:16
Posłuchaj
W pracach nad jej przygotowaniem uczestniczyli również architekci i historycy sztuki. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat tworzenia mapy oraz zmian, które nastąpiły w układzie urbanistycznym stolicy w ciągu ostatnich 25 lat.
Wiele obiektów z końca lat 80-tych i początku 90-tych dziś już nie istnieje. Inne zostały z sukcesem odrestaurowane i stanowią wspaniały przykład wykorzystania istniejącej substancji miasta. Jednak Agnieszka Rumińska z portalu Bryla.pl zwróciła uwagę, że nie wszystkie budynki, po ich odnowieniu, prezentują się w odpowiedni dla nich sposób.
– Przykładem jest dawny Dom Handlowy „Smyk”, który był klasycznym przykładem polskiej architektury modernizmu z końca lat 40-tych. Wszedł on w posiadanie prywatnego inwestora, który w dość swobodny sposób potraktował prawo ochrony tego budynku i dzięki temu otworzył sobie furtkę do tego, by nie zachowywać jego walorów zabytkowych. Stworzył za to praktycznie całkiem nową budowlę – zaznaczyła rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Patrycja Jastrzębska zwróciła uwagę, że w wielu pracach prowadzonych przy zabytkowych budynkach, które zostały uwiecznione na mapie, nadzór konserwatorski nie był wystarczający, co prowadziło do wielu naruszeń ich wartości historycznej. – Ta sytuacja dotyka głównie obiekty z okresu powojennego modernizmu, które w ogóle nie są chronione przez konserwatora – podkreśliła.
REKLAMA

Polskie Radio 24/db
REKLAMA
REKLAMA