Przegląd najlepszych prac młodych architektów na SGGW

Do 8 stycznia w Muzeum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego można oglądać wystawę Vetus arbore „mgr-ak-2015”. Prezentowane są na niej najlepsze prace magisterskie wykonane na kierunku architektura krajobrazu w roku akademickim 2014/2015. Przy tej okazji w Polskim Radiu 24 rozmowa o zawodzie architekta i wyzwaniach, które stoją przed tym zawodem.

2015-12-20, 18:38

Przegląd najlepszych prac młodych architektów na SGGW
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: flickr/ Anguskirk

Posłuchaj

20.12.15 Katarzyna Łowicka: „Architekci krajobrazu zwracają często uwagę na coś, na co nie zwróciliby uwagi inni ludzie (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przegląd prac odbywa się już po raz siódmy. Od pięciu lat partnerem honorowym organizatorów wystawy jest Sekcja Architektów Krajobrazu Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Co roku przyznaje ona nagrody oraz wyróżnienia honorowe dla najlepszych dyplomów.

– Wykonałam projekt rewitalizacji parku w mojej rodzinnej miejscowości, która jest Wyszków. Mieszkam tam od urodzenia i dlatego chciałam zrobić coś co, by ożywiło jego przestrzeń publiczną. Aktualnie park jest dość zaniedbany. Znajduje się w nim dużo starych drzew, z którymi należałoby zrobić porządek. Jest to miejsce stanowiące centrum spotkań mieszkańców i dlatego uznałam, że konieczne jest jego odnowienie i sprawienie, by był on przyjazną lokalizacją dla osób, które mieszkają w okolicach – powiedziała Paulina Pianowska, absolwentka architektury krajobrazu SGGW i laureatka przeglądu prac.

Katarzyna Łowicka z Sekcji Architektury Krajobrazu Oddziału Warszawskiego SARP podkreśliła, że wszystkie prace biorące udział w konkursie są niezwykle interesujące. Jednak podejście Pauliny Pianowskiej do podjętego tematu cechowało się nowoczesnym myśleniem na temat zagadnienia rewitalizacji przestrzeni publicznej.

– Projekt dużą wagę przykładał do historycznego układu parku, który swoje korzenie ma w XIX wieku. Z drugiej strony w myśl laureatki wplecione były współczesne rozwiązania, które stosuje się przy tego typu pracach. Mam tu na myśli chociażby ścieżki spacerowe ukształtowane w niezwykle ciekawy sposób. Poparte to było także konsultacjami społecznymi, w których mieszkańcy mogli wyrazić swoje zdanie na temat ewentualnej odnowy parku – dodała.

REKLAMA

Na temat przeglądu prac oraz pracy architektów krajobrazu mówiły także dr Beata Fortuna-Antoszkiewicz oraz dr inż. Kinga Kimic z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW.

Katarzyna Łowicka, dr inż. Kinga Kimic, Paulina Pianowska i dr Beata Fortuna-Antoszkiewicz Katarzyna Łowicka, dr inż. Kinga Kimic, Paulina Pianowska i dr Beata Fortuna-Antoszkiewicz

Polskie Radio 24/db/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej