Naukowcy o 5. edycji konkursu FameLab
Dziesięć ekscytujących wystąpień, dużo intrygujących pytań oraz mnóstwo emocji. Najbardziej „wygadany” naukowiec w Polsce wyłoniony. Lekarka warszawskiego Szpitala Bielańskiego - Karolina Nowak - zwyciężyła w finale piątej, polskiej edycji konkursu FameLab, który w sobotę odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. W Polskim Radiu 24 podsumowanie imprezy oraz rozmowy z jej uczestnikami.
2016-04-17, 22:11
Posłuchaj
Famelab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców do zabrania głosu publicznie. Naukowcy stają przed jury i publicznością, by na scenie mikrofonem w ręku w 3 minuty przedstawić to, czym pasjonują się na co dzień w swojej pracy badawczej.
– W pewnej części konkurs wymyślili brytyjscy dziennikarze. Doszli do wniosku, że w dzisiejszym świecie istnieje problem z szybkim i konkretnym formułowaniem myśli. Ich wkładem jest to, że na wystąpienie prelegenci mają 3 minuty. Jednak nie mogą korzystać z form multimedialnych, które mogłyby rozpraszać uwagę słuchaczy. Jedynym wyjątkiem są elementy dźwiękowe – wyjaśniła Urszula Kaczorowska z FameLab Poland.
W tym roku pierwszą nagrodę, za wystąpienie "Słuchaj uchem, a nie brzuchem" o tym, czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę i głos mamy, jury przyznało Karolinie Nowak. Laureatka będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym finale konkursu w brytyjskim Cheltenham, który odbędzie się na początku czerwca.
Drugie miejsce zdobył Paweł Mazurkiewicz, doktorant (Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, Uniwersytet Warszawski; Pracownia Etologii Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; Zakład Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW), który mówił m.in. o tym, po co mrówki się całują.
REKLAMA
Na trzecim miejscu znalazł się Jakub Lewicki - doktorant szwedzkiego Instytutu Karolinska. Tematem jego wystąpienia były komórki macierzyste. Jak mówił, wystarczy pobrać dowolną komórkę ze skóry i dodać do niej kilka genów, aby stała się ona komórka macierzystą. Ta z kolei może przekształcić się niemal w dowolną komórkę ludzkiego ciała.
– Jedną z większych motywacji, dla jakich wystąpiłem w konkursie, była chęć podzielenia się swoją pasją z innymi osobami. Moje wystąpienie dotyczyło tematu, który może być nadzieją dla medycyny regeneracyjnej – zaznaczył Jakub Lewicki.
Na temat udziału w konkursie FameLab 2016 oraz o swoich badaniach naukowych mówił także dr inż. Łukasz Nowak z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN.
Polskie Radio 24/db/pj
REKLAMA
REKLAMA