Akcja „Zaproś kominiarza”
Jesienią zaczynamy ogrzewać mieszkania. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy starannie zadbać o właściwy stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Mirosław Antos z Krajowej Izby Kominiarskiej.
2016-09-22, 19:31
Posłuchaj
Instalację dymową, spalinową oraz wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli, a także czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, która zapobiega zaczadzeniom, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.
- „Zaproś kominiarza” jest dedykowane do wszystkich. Jeśli mieszkańcy bloków nie widzą kominiarza przez rok, to jest to powód do niepokoju. Jeśli właściciele domków jednorodzinnych nie zapraszają kominiarza do domu w ciągu roku, to jest to jeszcze większy powód do braku poczucia bezpieczeństwa – wyjaśnił Mirosław Antos.
Dodał, że kominy spalinowe, które obsługują urządzenia gazowe, olejowe, kotły centralnego ogrzewania, piecyki kąpielowe i tego typu urządzenia „powinny być czyszczone dwa razy w roku”. – Z kolei kominy dymowe, które obsługują paleniska na opał stały, wszelkiego typu kotły centralnego ogrzewania, kominki, powinny być czyszczone co trzy miesiące, a przewody kominowe, wentylacyjne w tych budynkach - jeden raz w roku – wyjaśnił Antos.
W 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała blisko 12 tys. pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, prawie 200 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i niemal 600 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.
REKLAMA
Ponadto, jak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej, od 1 września 2015 do 31 marca 2016 Staż Pożarna odnotowała 3878 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2229 osób poszkodowanych i 50 ofiar śmiertelnych.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
__________________
Data emisji: 22.09.16
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA