more_horiz

Cenzura w Internecie – kto rządzi siecią?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 15:03
– Internet jest na razie w dużej mierze prywatny. Rząd dusz sprawuje jedna czy dwie firmy. To ci, którzy na swoich platformach gromadzą najwięcej ludzi – mówił w Polskim Radiu 24 mec. Maciej Garwoński, ekspert od spraw Internetu.
Audio
  • 08.11.16 Kto rządzi w Internecie? Gość: mec. Maciej Garwoński, ekspert od spraw Internetu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Mike Saechang

W ostatnim czasie z Facebooka zniknęły profile m.in. Marszu Niepodległości, Ruchu Narodowego, Obozu Narodowo-Radykalnego i Młodzieży Wszechpolskiej. Administratorzy strony blokowali też profile samych działaczy.

Gość Polskiego Radia 24 wskazywał, że w celu uniknięcia takich sytuacji należy stosować się przede wszystkim do regulaminu właściciela. – Oczywiście jest prawo i ono stosuje się w ramach różnych jurysdykcji. Dzięki przepisom o ochronie danych osobowych i o świadczeniu usług cyfrowych możemy domagać się usunięcia różnych treści. Natomiast większym wyzwaniem jest domaganie się przywrócenia – mówił. Dodał, że szansą może być zorganizowanie się większej liczby osób o określonych poglądach, "ale nie takich, które tępi państwo". – Musi nas być dużo, wtedy media się uginają, po drugie można wystąpić do państwowych instytucji, aby zapewniły nam ochronę. Może być prawna, ale też polityczna – wyjaśniał Maciej Gawroński

Mecenas podkreślał, że społeczeństwo informacyjne cały czas się kształtuje. W wyniku takich zderzeń, jak usuwanie profili narodowców z Facebooka, wypracowywane są standardy, a zwyczaje, zachowania i normy portali dostosowują się do prawa lokalnego. Jego zdaniem, największym wyzwaniem dla świata jest to, "w którą stronę rozwinie się ewolucja społeczno-technologiczna".

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/ip

Data emisji: 08.11.2016

Godzina emisji: 14:18


 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem