Czujka dymu pod choinkę
Czujka czadu i dymu to idealny wyraz troski o bliskich - podkreślają strażacy zaś MSWiA prowadzi na terenie całego kraju akcję „Czad i ogień. Obudź czujność". Z danych resortu wynika bowiem, że tylko od września 2015 do marca 2016, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło w Polsce 50 osób. O niebezpiecznym tlenku węgla, a także zagrożeniach istotnych szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym mówił w Polskim Radiu 24 st. bryg. Paweł Frątczak z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
2016-12-23, 12:41
Posłuchaj
Do używania czujek w województwie wielkopolskim mają zachęcać m.in. księża. Urządzenia znajdą się też w „szlachetnych paczkach”.
Jak podkreślił Paweł Frątczak „mimo tego, że świadomość społeczeństwa wzrasta i wiele osób wyposaża swoje domy i mieszkania w czujniki tlenku węgla i czujki dymu, statystyki wciąż przerażają”.
Gość odniósł się także do innego problemu, szczególnie istotnego w okresie świąteczno-noworocznym. – W pogoni przygotowań, zakupów często zapominamy o bezpieczeństwie. Coraz częściej pewną praktyką stało się ozdabianie balkonów i mieszkań różnego rodzaju iluminacjami. Należy jednak pamiętać, że każde urządzenie elektryczne może być sprawcą pożaru lub porażenia – zauważył Paweł Frątczak.
Jak podkreślił, tego typu urządzenia powinny posiadać określone znaki bezpieczeństwa i powinny być kupowane w sklepach, które mają stosowne uprawnienia do obrotu takimi urządzeniami. - Każde urządzenie elektryczne, by zagwarantować bezpieczeństwo bliskich i nasze, powinno być też włączone do sieci tylko wtedy, gdy sprawujemy nad nim nadzór – podsumował.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/pr
Magazyn Samorządowy w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 23.12.16
Godzina emisji: 12:15
REKLAMA