Zatrzymanie prawa jazdy - koniec z omijaniem prawa

2017-01-02, 14:51

Zatrzymanie prawa jazdy - koniec z omijaniem prawa
Starosta będzie mógł podjąć postępowanie o zatrzymaniu prawa jazdy kierującemu, który złamał przepisy, nawet jeśli policja fizycznie nie odebrała mu dokumentu.Foto: EASTNEWS/PIOTR JEDZURA/REPORTER

Starosta będzie mógł podjąć postępowanie o zatrzymaniu prawa jazdy kierującemu, który złamał przepisy, nawet jeśli policja fizycznie nie odebrała mu dokumentu. Zakłada to nowela ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie 1 stycznia 2017 roku. O zmianach w przepisach mówił gość Polskiego Radia 24 mec. Krzysztof Dmowski, ekspert ds. prawa drogowego.

Posłuchaj

02.01.2017 Krzysztof Dmowski: ustawodawca w procesie tworzenia prawa nie zawsze ma możliwość przewidzieć wszystkie sytuacje
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja eliminuje lukę prawną, która umożliwiała kierowcom przekraczającym prędkość o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym na omijanie przepisów dotyczących zatrzymania prawa jazdy na okres trzech miesięcy. Kierowcy unikali kary, powołując się na brak dokumentów podczas kontroli drogowej.

– Kierowcy często woleli dostać mandat za brak prawa jazdy, które de facto często mieli przy sobie. Kiedy starostowie otrzymywali samą informację o wykroczeniu i nie otrzymywali prawa jazdy, to nie wydawali decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące. Po nowelizacji przepisów policja informuje starostę o nieokazaniu dokumentu i na tej podstawie starosta będzie miał obowiązek wydać decyzję o zatrzymaniu uprawnień na trzy miesiące – tłumaczył w Polskim Radiu 24 mecenas Krzysztof Dmowski.

W programie była też mowa o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, która miał wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.  Gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał m.in. skąd wzięło się opóźnienie i co oznacza.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk

_____________________

Data emisji: 02.01.2017

Godzina emisji: 13.18


 

Polecane

Wróć do strony głównej