Pomysły na reformę szkolnictwa wyższego

W ostatnich dniach zaprezentowane zostały wyniki prac trzech zespołów eksperckich, pracujących nad założeniami reformy szkolnictwa wyższego. W Polskim Radiu 24 o proponowanych zmianach mówiła prof. Renata Nowakowska-Siuta, ekspert ds. szkolnictwa wyższego.  

2017-03-07, 14:48

Pomysły na reformę szkolnictwa wyższego
Na podstawie wyników prac trzech zespołów ministerstwo ma przygotować projekt nowej ustawy.Foto: EAST NEWS

Posłuchaj

7.03.17 Pomysły na reformę szkolnictwa wyższego
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin, model funkcjonowania nauki w Polsce, który powstał po roku 1989, wyczerpuje swój potencjał. W ocenie wicepremiera potrzebne są zmiany, które przyczynią się do rozwoju rodzimych uczelni.

Jak relacjonowała gość Polskiego Radia 24, jednym z punktów wspólnych zaprezentowanych propozycji jest podział szkół wyższych na placówki badawcze i dydaktyczne. Drugi typ uczelni byłby sprofilowany ściśle zawodowo. Zdaniem prof. Renaty Nowakowskiej-Siuty, w polskim szkolnictwie wyższym konieczne są jednak nie tylko zmiany instytucjonalne.

– Pytanie, czy aktem prawnym, przy zachowaniu obecnego, marnego poziomu finasowania badań, jesteśmy w stanie wymusić większą produktywność – komentowała ekspertka, podkreślając przy tym, że reforma jest potrzebna. – Konieczne jest odejście od źle pojętego egalitaryzmu. Od tego, że do ukończenia studiów wystarczą jedynie chęci i zapisanie się na uczelnię – pointowała gość PR24.

Na podstawie wyników prac trzech zespołów ministerstwo ma przygotować projekt nowej ustawy. Zostanie on zaprezentowany we wrześniu podczas Narodowego Kongresu Nauki, który odbędzie się w Krakowie. Szczegółowe informacje na temat projektów są dostępne na stronie internetowej resortu nauki.

REKLAMA

Polskie Radio 24/PAP/mp

_________________

Data emisji: 7.03.17

Godzina emisji: 13.18

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej